Strojárstvo bolo dlhé roky nosným priemyslom na Slovensku. Po nežnej revolúcii však nastala recesia, ktorá zasiahla všetky strojárske podniky. Mnohé školy, hlavne SOU, začali namiesto strojárov vychovávať kuchárov, čašníkov, cukrárov, v lepšom prípade odborníkov pre iné odvetvia hospodárstva. Prešiel však čas, na Slovensko začali prichádzať zahraniční investori, vďaka ktorým začali vznikať nové firmy a ožívať mnohé pôvodné strojárske fabriky, ktoré potrebujú kvalifikovaných odborníkov. A strojári začali chýbať.
Vzhľadom na reálne existujúci nedostatok odborníkov v strojárskych profesiách v našom regióne, ako aj všeobecne nízky záujem o štúdium odborov pripravujúcich odborníkov pre tieto profesie, zvolal riaditeľ SPŠ strojníckej vo Zvolene Pavel Žabenský zasadnutie poradného zboru. Na zasadnutí sa okrem riadiacich pracovníkov priemyslovky zúčastnili aj zástupcovia Stredného odborného učilišťa vo Zvolene, zástupcovia zamestnávateľov zo štrnástich strojárenských firiem zo zvolenského, detvianskeho, krupinského, žiarskeho a banskobystrického regiónu a zástupca Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vo Zvolene. Zámestnávatelia na zasadnutí jednoznačne deklarovali nedostatok kvalifikovaných odborníkov, hlavne pre profesie: obrábač kovov (nástrojár, horizontkár), zvárač, operátor CNC strojov, pracovníkov technickej prípravy výroby. Zúčastnené školy sú odborne, kapacitne aj technicky pripravené vychovávať odborníkov v učebných aj študijných odboroch. Záujem o štúdium strojárskych odborov však klesá. „Štúdium na strojníckej priemyslovke sa možno niekomu zdá náročné z dôvodu potreby zvládnuť množstvo grafických a technologických prác,“ myslí si riaditeľ strojníckej priemyslovky Pavel Žabenský. „Náročné a nepopulárne ručné spracovanie dnes už však nahradili počítačové možnosti,“ zdôrazňuje.
„Pripravenosť škôl na vzdelávanie sa ešte zlepší od 1. septembra 2007, keď spojením SPŠ strojníckej a SOU vznikne nová, najväčšia technická škola vo Zvolene – Združená stredná odborná škola v priestoroch priemyslovky na ulici Jána Švermu. Bude tu možné študovať učebné aj študijné odbory, nadstavbové a pomaturitné štúdium a získať tak výučný list, maturitu aj absolventský diplom pod jednou strechou,“ dodáva zástupca riaditeľa Ján Marko.
Zástupcovia strojárskych firiem a zástupcovia škôl sa dohodli na vzájomnej spolupráci v oblasti propagácie technického vzdelania, ako aj v príprave žiakov pre budúce povolanie. Strojárstvo v našom regióne má naozaj veľkú perspektívu, len je nutné pripraviť kvalifikovaných a technicky zdatných pracovníkov.