Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky

Strechy lietali

V pondelok podvečer sa Slovenskom prehnala veterná smršť sprevádzaná búrkou. Zasiahla aj náš región, pričom najhoršie obišli obce Podzámčok, Dobrá Niva a Sása. Vietor bol taký silný, že vyvracal stromy aj s koreňmi, bral z domov strechy, ktoré lietali na

Krátko pred pol ôsmou večer sa na Zvolen spustila čierňava, za ktorou nasledovala búrka sprevádzaná silným vetrom a dažďom. Stromy praskali pod náporom smršti ako zápalky. Neodolali ani viaceré strechy, ploty, reklamné tabule a dopravné značky. Zvolenskí hasiči boli celú noc v pohotovosti. Do rána boli tri posádky na jedenástich výjazdoch. Okrem pováľaných stromov, ktoré bránili v prejazde na hlavných komunikáciách odstraňovali aj ďalšie následky víchrice. Napríklad na Kráľovej museli zachraňovať otca s malou dcérou, ktorí zostali uväznení v aute. Postŕhané vedenie zapríčinilo asi hodinový výpadok elektrického prúdu a tak v troch prípadoch museli vyslobodiť ľudí z výťahov. Na pomoc im prišli aj hasiči zo Žiaru nad Hronom.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Lučeneckej ceste sa vietor pohral s viacerými plechovými plotmi. Vyvalil ich od základov a majitelia sa hneď po búrke snažili naprávať škody, aby do ich areálov nevnikli nepovolané osoby. Takto dopadol aj areál futbalového štadióna. Okrem plota vietor strhol aj strechu tribúny a neodolali mu ani reklamné tabule a dopravné značky stojace vedľa cesty.

Na Jesenského ulici víchrica porušila na jednom z domov takmer novú strechu. Majiteľ Ivan Havran tvrdí, že nič nepočul, iba kvílenie vetra a klepotanie dažďa. „Až o desiatej večer mi zazvonili mestskí policajti. Upozornili ma, že nám odtrhlo strechu,“ hovorí. Hoci do domu Havranovcov začalo poriadne zatekať, od potopy ich uchránila hlinená podlaha v podkroví, ktorá prívaly vody vstrebala. Okolité strechy zostali neporušené až na strechu susedného domu, z ktorej vietor odniesol komín. Koľko bude stáť oprava pán Havran zatiaľ odhadnúť nevedel.

Skryť Vypnúť reklamu

Už príjazd do Podzámčoku neveštil nič dobrého. Stromy na oboch stranách hlavnej cesty boli polámané a konáre sa povaľovali aj na krajnici. Hasiči a domáci obyvatelia sa už v noci postarali o to, aby kmene nebránili plynulej doprave, no dopravná značka pred obcou ešte aj v utorok bola vykrútená ako paragraf a stará autobusová zastávka sa váľala celá pokrivená v jarku vedľa cesty. Pohľad na dedinu bol ešte zúfalejší. Na streche každého domu sa pohybovali ľudia, ktorí sa snažili aspoň sčasti ponaprávať škody.

Hneď na začiatku obce, z domu Mojžišovcov vietor strhol plech z rovnej strechy. Svojou silou ho pokrútil do bizarných tvarov a zaniesol až do susednej záhrady. „Keď sa strhla búrka, nevedela som čo sa robí,“ rozpráva Gita Mojžišová. „Najskôr som sa pozrela cez okno obývačky a videla som na zemi pár tehál a škridiel. Pozrela som sa na druhú stranu a aj tam boli. Vôbec som si neuvedomila, že sú naše. Keď som vyšla na poschodie, do dcérinej izby, zbadala som, že nám tečie do domu. Búrka trvala len pár minút. Keď som vyšla von, uvidela som, že nám spadli aj všetky tri komíny,“ dodáva pani Gita. Našťastie majú dom poistený aj proti živelným pohromám a tak škody, ktoré napáchala pondelková búrka, im poisťovňa uhradí. „Na niečo podobné sa nepamätám. Pred tridsiatimi rokmi tu po prietrži mračien tiekla popri dome voda, ale takýto vetrisko?“ upresňuje informácie. Jej dcéra Iveta si bola pred búrkou zajazdiť na koni. Silný vietor a dážď ju prinútili vrátiť sa na ranč. „Ledva sme kone ustajnili. Zosadli sme z nich, no kone začali skákať až sa im sedlá zošmykli na bruchá. Bolo to strašné,“ spomína na pár minút búrky, ktorá sa prehnala ich dedinou. „Predtým boli jazdiť malé deti, keby ich to zastihlo, neviem ako by to dopadlo,“ hovorí a dodáva: „Ako sme sa vracali, videla som letieť strechu. Nevedela som, že je naša. Netušila som, že mi tečie do postele.“

Skryť Vypnúť reklamu

Len o pár metrov ďalej sa chlapi ako mravce šplhali po deravej streche, z ktorej vietor strhol škridle. Na dvore bezradne postávala Zuzana Tučeková a len sa prizerala nešťastiu, ktoré ich postihlo. „Do polnoci sme zakrývali diery, aby nám nezatekalo do domu,“ konštatuje a povzdychne si: „Doteraz sme tu niečo podobné, ako táto búrka, nezažili.“ Útechou domácich je, že im nezobralo celú strechu. Nevesta Oľga na osudných niekoľko minút spomína: „Akurát prišiel domov z roboty syn. Museli sme držať dvere, aby ich nevyvalilo. Ešte že sme nové auto dali do garáže. Zvykne stávať na dvore, ale keby tu bolo zostalo, tak je zdemolované, padajúce škridle by ho zničili. Ani neviem kde mám muškáty. Sú aj s črepníkmi rozfúkané kade tade, stromy v záhrade vietor tiež vyvalil. Odolali len paradajky.“

„To je pohroma,“ vítal nás pred miestnymi potravinami jeden zo zákazníkov. Smršti totiž neodolala ani strecha obchodu. Pokrútená pristala asi o tridsať metrov ďalej, na lúke na druhej strane cesty. Visela na elektrickom vedení. Keď sa v pondelok večer strhla búrka, obchod už bol zatvorený. Predavačke Zlatici Grznárovej však hneď telefonovala suseda. „O tom, že mi na obchode odnieslo strechu, som sa dozvedela hneď, ale na ceste boli popadané stromy, a tak sa nedalo k obchodu prejsť. Okrem toho bola tma a nebola by som už aj tak nič urobila,“ konštatuje predavačka. Napriek chýbajúcej streche dažďová voda presiakla len do omietky v sklade. Do tovaru sa nezahryzla.

Aj v Dobrej Nive bola podobná situácia ako v Podzámčoku. Na každej streche bolo vidieť ľudí, ktorí odstraňovali škody po prietrži mračien a veternej smršti, ktorá sa prehnala obcou. Takmer všetky stromy, aj tie najstaršie a najmohutnejšie, nedokázali odolať prudkosti víchrice. Niektorým polámala konáre, iné boli akoby spílené a ďalšie vyvrátila aj s koreňmi. Spúšť bola zreteľná na každom kroku. Neobišla ani cintorín, centrum obce, ani jej okrajové časti. Škody v dedine mapovala aj starostka Marta Sýkorová. „Ešte som sa nebola pozrieť ani na škody na našom dome. Behala som celú noc, odišiel nám rozhlas, nedalo sa hlásiť a tak musím chodiť z domu do domu a osobne hovoriť ľuďom čo majú robiť,“ konštatuje. Na obecnom majetku narobila búrka škody, ktoré v utorok ešte starostka nevedela vyčísliť. „Chytilo to školu, školskú bytovku, obecný úrad, kultúrny dom, dom smútku...“ vymenovávala. A ako búrku prežila ona? „O siedmej večer som odchádzala z úradu a ešte som išla do jednej bytovky niečo zariadiť. O päť minút sa to strhlo. Zostala som stáť na mostíku ponad potok. Pred auto mi spadli dva stromy a zatarasili mi cestu. Bála som sa, že ma vietor aj s autom zmetie do potoka, no podarilo sa mi prekľučkovať. Okamžite sme situáciu začali riešiť. Chlapi s traktormi ťahali z cesty stromy, aby ju spojazdnili. Neprejazdná bola aj hlavná cesta.“

Budovu dobronivskej pizzerie prudký vietor otvoril ako krabičku sardiniek. Plechová strecha sa so škripotom zrolovala až nakoniec zostala visieť až po zem. „Mali sme ešte otvorené, keď sa strhla búrka,“ rozprávajú pracovníčky podniku Jana Šibalová a Monika Priadková. „Ešte sme pustili dnu aj zákazníkov. Niektorí sa prišli len skryť, iní si dokonca objednali pizzu,“ opisujú udalosti počas búrky. „Keď sme ju piekli, vyvalil sa z pece oheň. Asi ho ten vietor cez komín stlačil a vrátil späť. Našťastie sa nikomu nič nestalo, len všetko bolo zadymené,“ dodáva Monika. Kým mladé ženy obsluhovali hostí, vonku zúril víchor, ktorý váľal stromy. Padali jeden za druhým na cestu. Potom začal „ramovať“ aj strechu, otváral dvere a okná. Popod dvere začala tiecť dovnútra voda a valila sa poza chladničky. „Na starej ceste sa otáčali kamióny a vracali sa naspäť, lebo kolóna áut cestu upchala. O deviatej, keď prešla búrka, prišiel majiteľ a začal strechu prikrývať. Keďže celú noc nešla elektrika, svietil si pri robote reflektormi áut. „Cez noc vo vypnutej chladničke odpadli aj špice (zákusky- pozn. red.), asi z tej búrky,“ žartuje Jana.

Čašníčka Jaroslava Slosiariková prežila ničiacu búrku na pracovisku v dobronivskom salaši. Nebola tam však sama. Keď sa víchrica prihnala, na terase pri kolibe sedeli pri dvoch stoloch aj hostia. Hovorila som známemu, aby zaniesol dnu kvety a tabule, ale strhol sa taký vietor, že sme sa museli ratovať sami,“ hovorí čašníčka. Búrka zahnala dovnútra aj hostí, odkiaľ pozorovali čo sa deje na okolí. „Vietor zobral plech z prístrešku a dolámal okolité stromy. Mohutné a ťažké dubové stoly a stoličky odfúkol ako pierko do rohu terasy. Dunenie vetra sprevádzal buchot a škripot, pozerali sme z koliby ako to tu všetko lieta. Tabule, stoly, stromy… báli sme sa, že nám salaš odnesie, ale naša chalúpka odolala,“ opisuje situáciu Jaroslava. Vedúci prevádzky mal vraj pri kolibe zaparkované auto. Dva stromy, ktoré vietor zlomil, sa sklátili tesne pred vozidlo. Napriek pohrome v utorok salaš fungoval ďalej, akoby sa nič nestalo. Plechová strecha z terasy nebola nad hlavami hostí, ale na zemi. No nikomu z nich to nevadilo. Hlavne, že kuchárka od ľaku nezabudla chutne variť.

Búrka neušetrila ani miesto posledného odpočinku. Dobronivský cintorín na druhý deň pripomínal bojisko. Mohutné stromy boli polámané, niektoré vyvalené aj s koreňmi. Ani ťažké žulové pomníky neodolali vetru. „Vyvalilo mi dvojpomník a aký bol drahý,“ lamentuje Anna Štímelová. „Búrka ho celkom rozbila. Nikto mi ho nezaplatí. Bola to strašná búrka, aj ľadovec padal, trepotal na okná domov. Nepadal dlho, ale bola to hrôza. To sa nedá ani vypovedať. Ešte som také niečo nezažila ako som na svete,“ dodáva stará pani.

Šimkovci mali šťastie v nešťastí. Časť ich strechy vietor otvoril, akoby to bola strecha na kabriolete. Jednoducho ju celú zdvihol a prevrátil. „Celú noc sme boli hore a vymieňali sme nádoby, do ktorých sme zachytávali pretekajúcu vodu,“ hovorí pani domu. Napriek snahe, dážď poškodil plafón a ten sa preliačil. Manžel pani Anny sa spolu so synovcom hneď pustili do opravy. „Budeme musieť zavolať žeriav, aby dal strechu na miesto a tiež odborníka, aby nám poradil ako ju pripevniť. Bojím sa len toho, aby zase nezačalo pršať,“ zveruje sa s obavami Anna Šimková. Našťastie dom majú poistený a tak s nákladmi na opravu si až také starosti robiť nemusia.

Sása - Celá dedina bola na druhý deň po búrke na nohách. Spúšť, ktorú narobil vietor a dážď odstraňovali takmer v každom dome. Aj obecný park bol zničený, stromy v ňom ľahli pod nápormi smršti.

Neďaleko malého námestia bola plechová strecha pred domom Anny Michalkovej nabodnutá na plote predzáhradky. Nespadla z jej domu, ale priletela z asi sto metrov vzdialenej budovy. „Nevidela som ju letieť, lebo som na tejto strane domu zatiahla na oknách plastové rolety. Bol to ale strašný náraz, myslela som si, že mi odrazilo celé priečelie,“ spomína na dramatické udalosti pani Anna. „Po búrke prišiel brat a išli sme sa pozrieť, čo to je. Myslela som, že je to nejaký kontajner. Nakoniec sme zistili, že je to strecha. Môj dom je starý, múry má popraskané, keby ju nezachytil plot, steny by povolili,“ konštatuje. Dom odolal, no smršť odniesla niekoľko škridiel z jeho strechy, z okien kvetináče s muškátmi a dolámala aj stromy v záhrade. „Pred búrkou som bola v záhrade, oberala som papriku na lečo. Mám postihnutého syna a nechala som ho sedieť na dvore. Keď sa začalo stmievať prišiel za mnou do skleníka. O chvíľu mi brat kričal, aby som išla domov, že sa blíži lejak. Stihla som len zavrieť sliepky a utekala som dnu. Zatiahla som rolety na oknách, keď sa spustil dážď. Potom som len cez druhé okná videla, ako padajú škridle zo susedovho domu na náš spoločný dvor. Po dvore lietali aj moje kvetináče s kvetmi, ktoré sa teraz snažím popresádzať,“ dodáva Anna Michalková.

Najviac škôd urobila búrka asi v ulici nad kostolom. Aj na dome Prokeinovcov zobrala celú strechu i s televíznymi anténami a satelitom. „Celý plafón v obývačke nám spadol a začalo nám tiecť do domu. Tečie až doteraz,“ opísala v utorok spúšť po búrke Vlasta Prokeinová. Jej manželovi do reči nebolo, snažil sa čím skôr zabezpečiť materiál a pomoc, aby mohol začať s opravami.

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 2. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu?
 4. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 2. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 6. Lenivý brunch s Muchom
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 8. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 9. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 10. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 9 984
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 7 323
 3. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 772
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 295
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 258
 6. Od Česka až po Jadran 3 796
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú 3 403
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 080
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 005
 10. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu 2 093
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Rybári vytvorili improvizovaný krízový štáb.


6 h
Ján Doman sa ako dieťa v bašte hrával, s rodičmi býval v priľahlej bytovke.

Stredoveká bašta bola súčasťou mestského opevnenia Zvolena.


TASR 9 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Športovec, do ktorého sme vkladali na OH väčšie nádeje, neuspel. Odštartovala aj najvyššia futbalová súťaž, prekvapenie sa zrodilo už v úvodnom kole. Nitra zarezáva s mladíkmi.


12 h

Mince, ktorým narastie hodnota v priebehu pár rokov až na šestnásťnásobok sú dostupné už aj na Slovensku.


23. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Oheň zachvátil štyri zásobníky, v ktorých je uhlie, koks, drevná štiepka a ruda.


21 h

Viacero ciest zostalo neprejazdných. Obec vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity.


TASR 9 h

Pôvodný vlastník zomrel v roku 1978.


9 h

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


24. júl

Už ste čítali?