Pred ôsmimi rokmi ho inicioval bývalý senátor Wisconsinu Gaylord Neloson, organizátor slávnej manifestácie za životné prostredie v 70. rokoch. V tom čase vedci, hlavne ekológovia z USA ovplyvnení snímkami z kozmu, dokumentovali zraniteľnosť Zeme a vyzvali k celosvetovému úsilu na jej ochranu. Svetovým sa stal stal Deň Zeme v roku 1990.
Tento rok zorganizovali lesníci na celom Slovensku od 22. 4. do 1. 5 na celom Slovensku Lesnícke dni 2008. Ide o druhý ročník kampane v rámci projektu budovania vzťahu verejnosti k lesom a ochrane prírody. Na zvolenskom námestí sa ľuďom prihovorila ministerka Zdenka Kramplová, súčasťou hlavnej akcie bolo odovzdanie ocenení dlhoročným pracovníkom lesného hospodárstva za mimoriadne zásluhy pri rozvoji lesníctva. Základné školy, ktoré v programe vzdelávania majú aj výchovu k ochrane prírody a intenzívne vedú deti k tejto téme, dostali symbolické darčeky, ocenenia potešili i víťazov literárnej súťaže Môj kamarát les. Jednou zo škôl bola aj Základná škola s materskou školou M.B. Funtíka v Očovej. Žiačka Veronika Holíková, ôsmačka, dostala práve takéto ocenenie za báseň o lese. Riaditeľka školy Anna Sojková hovorí, že deti majú k prírode blízko a snažia sa ich týmto smerom aj viesť, však uprostred prírody žijú. No a majú úspešné výsledky v rôznych súťažiach, ktoré sa týkajú Zeme a prírody.
Program Lesníckych dní bol bohatý. V utorok 22. apríla sa na námestí rozprestrela široká ponuka - od výstav lesníkov, cez súťaže pre deti, ktoré spočívali nielen v "dynamike", ale aj v rozmýšľaní. Najviac ich asi oslovili testy vedomostí a spoznávanie drevín - cez obrázky, rezy dreva, cez samotné malé stromčeky. Bolo to pre deti zážitkom, niektoré súťaže museli zvládnuť aj so zaviazanými očami. Ivana Struhárová, študentka SPŠ lesníckej z Banskej Štiavnice (študenti školy sa zhostili programu na výbornú, boli medzi nimi aj sokoliari), skonštatovala, že deti si za odmenu mohli vybrať sadeničku, odniesť si ju domov a starať sa o ňu. Dodala, že sa deti učia spoznávať dreviny, najviac majú prehľad v tom, čo je smrek, jedľa... "Máme aj brečtan, zimozeleň sa minula najrýchlejšie, deti si vybrali, čo sa im páčilo." Rodáčka z Jastrabej má vzťah k lesníctvu po predkoch. Zrejme skončí na vysokej lesníckej vo Zvolene, láka ju najmä práca v teréne.
Zelenú kvapku krvi, darcovstvo krvi, pomenovali lesníci symbolicky v duchu svojej farby. Pripravili ju v spolupráci s Národnou transfúznou službou, čím podporili kampaň darcovstva. Vari nebolo človeka, ktorý by absolvoval všetky akcie - výstavu fotografií Stretnutie s medveďom, výstavu prezentujúcu život a dielo historikov slovenského lesníctva, výstavu fotografií Zelený objektív, Deň otvorených dverí v Arboréte Borová hora, sobotňajší lesnícky deň na Červenom medokýši a Pustom hrade s bohatým programom, Deň otvorených dverí na Lesníckej fakulte TU... Výpočet nie je kompletný. Ďalšími kľúčovými lokalitami, kde sa sústredili akcie Lesníckych dní 2008, boli okrem Zvolena Bratislava, Poprad - Tatranská Lomnica a Košice. Na Slovensku sa v rámci Lesníckych dní uskutočňuje množstvo akcií, literárne a vedomostné súťaže, výstavy, pochody po náučných chodníkoch, exkurzie do lesa, zber odpadkov z lesa, akcie lesnej pedagogiky a ďalšie aktivity.
Prvého mája sa Lesnícke dni 2008 končia, akcie však budú pokračovať otvorením 6. sezóny v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline a náučných chodníkov v ďalších regiónoch.