DETVA. Odborník, roky pracujúci v školstve, sa musel popasovať so sociálnymi otázkami, ktoré odklad nezniesli. Činžiak, v ktorom žili sociálne slabé rodiny, išli rekonštruovať a bolo potrebné pre ľudí nájsť nové ubytovanie. A školstvo v Detve? „Tak ako aj v iných mestách, aj tu sú najväčším problémom financie. Veľa vecí sa robí takpovediac na kolene a aj keď sme sebestační a tvoriví, vždy to končí pri peniazoch,“ povedal B. Ilavský. Má možnosť porovnávať. V minulosti navštívil cez rôzne projekty mnoho škôl v Čechách. „Tam si človek uvedomí, kde je naše školstvo. Keby som bol v jednej, tak si poviem, dobre, náhoda, v tejto škole sú na tom lepšie. Ale keď aj tá pätnásta je ďaleko pred tou najlepšou z našich, tak je to naozaj systémový problém a nie náhoda,“ dodal.
V Detve sa napriek tomu v minulosti naštartoval program Základné školy on-line. Školy prostredníctvom neho celkom slušne vybavili počítačovou technikou. V rámci tohto projektu sa rozbehol aj program elektronických cvičebníc, hoci je stále iba v overovacej fáze. Akýkoľvek predmet si dnes detvianski žiaci môžu nájsť na internete, kde si prostredníctvom vzdelávacieho portálu nielen zistia potrebné informácie, ale si svoje vedomosti môžu overiť v testoch. Od septembra už budú vo všetkých školách aj elektronické žiacke knižky.
Školstvo, kultúra a sociálne veci nejdú vždy dokopy, o to ťažšie to vedúci odboru má. „Sociálna práca je najcitlivejšia a niekedy aj najsmutnejšia časť roboty,“ povedal bez rozmýšľania B. Ilavský a dodal: „Na druhej strane je najkrajšou zasa kultúra.“ Práve prebiehali dvojtýždňové oslavy mesta, oddelenie však už žilo aj prípravami folklórnych slávností.