Exminister Martin Fronc navrhol zákon, podľa ktorého by sa deti mali voziť do školy školskými autobusmi. Tie by mali začať premávať od januára budúceho roka v prvej fáze v oblastiach, kde je problém s dopravou. V súčasnosti jazdia žiaci, ktorí navštevujú školu vzdialenú od miesta svojho bydliska hromadnou dopravou, prípadne ich vozia do školy rodičia autami. Podľa Froncovho návrhu náklady na špeciálne školské spoje by mali hradiť zriaďovatelia škôl a určitou čiastkou, ktorá však neprevyšuje cenu cestovného lístka v inej doprave, sa môžu podieľať aj žiaci.
Stanovisko k tomuto návrhu nám poskytol vedúci oddelenia dopravných služieb Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Kovalčík. „Samosprávny kraj sa pri zabezpečovaní dopravy prioritne zameriava na dopravu obyvateľov do zamestnania, škôl, zdravotníckych a sociálnych zariadení. Na to poskytuje zo svojho rozpočtu dotácie dopravcom. Zmeny cestovných poriadkov autobusových liniek, vykonávané spravidla dvakrát ročne, zohľadňujú aktuálne požiadavky. Zavedením školských autobusov by sa riešila problematika len vybranej skupiny cestujúcej verejnosti a, samozrejme, by spôsobila odliv tejto skupiny z existujúcich liniek, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k ich redukovaniu, resp. zvyšovaniu strát ich prevádzkovaním. Racionálnejším riešením by preto bolo, keby straty vznikajúce poskytovaním zliav tejto skupine cestujúcich (ale aj ďalším, napr. zdravotne postihnutým občanom a dôchodcom) boli financované formou dotácie zo štátneho rozpočtu,“ uviedol.
Školské autobusy? Iba s dotáciou
Starostovia obcí sú so súčasným stavom dopravy žiakov do škôl spokojní.
Obec Klokoč má niečo vyše 40 školopovinných detí. Spojenie do školy a zo školy zabezpečuje autobus, ktorému hovoria „školský“, no prevádzkuje ho SAD. Obec na tieto spoje neprispieva. Starosta Jozef Výbošťok konštatuje, že v súčasnosti spoj chodí aj do osád, vezme deti z ďalšej obce, keďže sa v rámci oblasti rozdeľujú do dvoch škôl, popoludní ich privezie naspäť. „Je to normálna, klasická doprava, ktorá ladí so školskými hodinami. Detí však ubúda, najmä v okrajových častiach a pokiaľ by sa pre nerentabilnosť spoj zrušil, bude to komplikácia. Prevádzkovanie tzv. školského autobusu, ktorý by deti zvážal iba za týmto účelom a prispievala by naň obec, nie je mysliteľné vzhľadom k financiám. Museli by na to byť dotácie mimo bežného rozpočtu, my na to naše rozpočtové peniaze nemáme.“ Starosta dodáva: „Verím, že súčasný stav, keď všetky deti majú možnosť dostať sa včas do školy a zo školy, zotrvá. Zatiaľ je situácia v poriadku,“ dodáva.
Starosta obce Látky Martin Škopík konštatuje, že zatiaľ s dopravou školákov problém nemajú. Hoci trecie plochy vyriešili aj spoluprácou s dopravcom tým, že vodičom autobusov poskytujú ubytovanie vo vlastnom zariadení, aby mali kde po „šichte“ prespať. Oplatí sa, možno by autobus do odľahlejších častí a osád už neprišiel. Stále je dosť detí, aj študentov, ktorí sa potrebujú dopraviť domov napríklad v piatok večer. V obci je prvý stupeň základnej školy, staršie deti dochádzajú do školy vo vzdialenejšej dedine. „Keby sa situácia zmenila museli by sme uvažovať aj o klasickom školskom autobuse. Samozrejme, ak by na to boli dotácie. Možno by prispel aj každý rodič, vyšlo by ho to lacnejšie, akoby mal dieťa do školy a zo školy voziť sám,“ hovorí Martin Škopík.