ŽELEZNÁ BREZNICA. Uplynulú sobotu sa nadšenci ryžovania zlata stretli na ranči Rušeň medzi obcami Tŕnie a Železná Breznica. Daždivé počasie si akoby nikto nevšímal, dobrou náladou bol presýtený celý ranč. Ryžovanie zlata nepatrí k masovým športom. „To nie, je to rekreačný šport. Venujú sa mu ľudia, ktorí sú radi v prírode a nepokazí im náladu ani občasný dážď,“ povedal prezident Slovenskej asociácie zlatokopov Miroslav Nagy. Dažďové kvapky im nevadia, tak či tak sú celý deň vo vode.
Každý pretekár vyfasuje vedro piesku s presným počtom zlatiniek. Koľko ich je, to sa dozvie až po súťaži. Úlohou zlatokopa je v čo najkratšom čase vyryžovať všetky zlatinky. Ak si myslí, že ich má, postaví sa a zdvihne ruky. Zlatinky na súťažiach sú skutočným zlatom. „Je predpísané, aby zlato malo minimálne jeden milimeter,“ dodal prezident asociácie. Súťažná technika je jednoduchá. Zlato má vysokú hustotu, utriasaním a krúžením misky vo vode klesne na dno. Zvyšný materiál sa vyplaví.
Súťaže zlatokopov sa bodujú a na konci roka vyhlásia toho najlepšieho. Jednoduchým spočítaním všetkých bodov. Tento rok je na Slovensku šesť súťaží, započítava sa však aj účasť a umiestnenie na zahraničných súťažiach v ryžovaní zlata. Nech sú kdekoľvek na svete. Najlepší zlatokopi tvoria reprezentáciu, z päťčlenného národného družstva prišli na ranč Rušeň štyria. Napriek neveľkému počtu zlatokopov nepatrí Slovensko vôbec na chvost súťažného ryžovania. „Už niekoľko rokov za sebou je na majstrovstvách sveta slovenské družstvo vždy na stupni víťazov. Naposledy v Španielsku sme boli druhí,“ povedal Miroslav Nagy. Nie je nás veľa, sme však dobrí... Ryžovanie zlata nie je u nás oficiálne uznaným športom, a tak sa ani takéto podujatia nedočkajú žiadnej štátnej podpory. Súťaž zlatokopov organizačne pripravil, okrem ranča Rušeň, aj Banskobystrický cech zlatokopov. Silné zlatokopecké zázemie je totiž práve v Banskej Bystrici, v našom regióne išlo v podstate o prvé podujatie. A že nevyšlo počasie? „Zlatokopi nie sú z cukru,“ dodal Nevada alebo Stano Goga, ktorý sa na poslednú chvíľu zhostil aj úlohy moderátora podujatia.
Súťaž zlatokopov mala viacero kategórií, najpočetnejšia bola, samozrejme, mužská. V nej najlepšie ryžoval Jarko Kocúr z Lovinobane.