ZVOLEN. Liatie olova je starý slovenský zvyk, naši predkovia ho praktizovali na Ondreja aj na Luciu. „Rozžeravený kúsok olova vliali do nádoby s vodou a z odliatku, ktorý vznikol, veštili budúcnosť. Napríklad odliatok v tvare hviezdy znamenal uznanie a úspech,“ ozrejmil učiteľ dielenských predmetov na Strednej odbornej škole drevárskej vo Zvolene Ján Krátky. Škola tento zvyk pravidelne oživuje na spoločenskej akcii Javor. Učiteľ Krátky záujemcom pri odlievaní olova asistoval a zhostil sa aj úlohy veštca, so smiechom však poznamenal, „veštím len pozitívne veci“.
Javor je na škole spoločenskou udalosťou, stretávajú sa na nej najmä drevárski a lesnícki odborníci, dvere sú však otvorené aj pre verejnosť. Škola v ten deň ožíva jarmokom ľudových remesiel, na tohtoročnom trinástom ročníku predvádzali svoje majstrovstvo ľudoví rezbári, výtvarníci, ženy zhotovovali paličkovanú čipku. Nechýbali detvianske vyrezávané kríže či rôzne drobnosti od detí zo základných umeleckých škôl. Školou znel folklór aj africké rytmy. Súčasťou akcie bol seminár venovaný ľudovému umelcovi Drahošovi Dalošovi, ktorý vyrobil cestovnú skladaciu fujaru, jej zvuk je pritom porovnateľný s klasickou fujarou. „Javor je akcia, ktorá nás motivuje. Pravidelne na ňu zavíta niekoľko stoviek ľudí, čo považujeme za istý prejav dôvery k našej škole,“ povedal riaditeľ Jozef Hazlinger.
Na akcii sa prezentovali aj študenti, škola pri tejto príležitosti vyhlasuje študentské osobnosti v piatich kategóriách pre jednotlivé študijné odbory. Najprestížnejší titul študenta roka získala štvrtáčka Ivona Biščová.