DETVA. Trikrát zasahovali vo Vígľaši detvianski hasiči v sobotu pri požiaroch z vypaľovania trávy. Jeden výjazd k mali aj do lokality Melichova skala. Opäť rovnaký scenár - horiaca tráva, pri ktorej hrozilo, že sa premení na veľký požiar. Ako nás dnes informoval Ľubomír Golian z hasičskej stanice v Detve, na Veľký piatok zaznamenali iba dva požiare z vypaľovania trávy - tentokrát sa vypaľovalo v okolí Hriňovej na Vrchslatine a v Priehaline. Pri týchto požiaroch sa našťastie nikomu nič nestalo.
Veľkonočná nedeľa zrejme ľudí trochu upokojila, pretože dnes do desiatej nemali nahlásené žiadne vypaľovanie trávy. Žeby si ľudia nechali zakladanie ohníkov na pracovné dni? „Do zajtra je ešte ďaleko, môže sa stať všeličo," poznamenal Ľubomír Golian. Hasiči sviatky väčšinou nepoznajú, tak ako ich nepozná ani oheň.
Apríl je mesiacom, počas ktorého majú hasiči najviac práce. Väčšina lesných požiarov vzniká práve v apríli. Najčastejšou príčinou je vypaľovanie suchej trávy, ktoré sa ľuďom dostane spod kontroly. Nepomáha osveta, ľudí neodradia ani tragické prípady. Nie raz sa stalo, že starí ľudia nielenže nedokázali rýchlo sa šíriace plamene uhasiť, dokonca sa stali ich obeťou. Netreba zabúdať na to, že aj malý plameň sa dokáže za pár sekúnd premeniť na zničujúci požiar. Predstava, že počas bezvetria sa nemôže nič stať, je veľkým omylom. Teplo z ohňa dokáže vzduch tak rozprúdiť, že sa nám oheň môže rýchlo rozšíriť nežiadúcim smerom.
Navyše je vypaľovanie trávy zakázané aj zákonom - hoci sa v praxi samotné založenie požiaru vinníkom ťažko dokazuje. Väčšina odpovedí znie: „Niekto to zapálil. Ja som sem prišiel, keď to už horelo."
Za priestupok za porušenie povinností fyzických osôb môže byť občanovi uložená pokuta podľa § 61 zákona Č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov až do výšky 331 euro.