OČOVÁ. Na slávnostnom ceremoniáli v Šamoríne udelili in memoriam cenu Rómska ruža za celoživotné dielo slovenskému husľovému virtuózovi a skladateľovi Jánovi Berkymu-Mrenicovi staršiemu. Zomrel po ťažkej chorobe v októbri 2008.
Šiesty ročník podujatia zorganizovalo rómske občianske združenie Spoločnou cestou s rómskou kultúrou pri príležitosti medzinárodného dňa Rómov, ktorý pripadá na 8. apríl.
Ján Berky-Mrenica st. si už ako sedemročný privyrábal hraním pre bohatých gazdov. Ako výnimočný talent diaľkovo vyštudoval bratislavské konzervatórium. Počas svojej umeleckej kariéry nepreslávil len svoju rodnú obec Očovú, ale celé Slovensko. Tlieskali mu diváci v 52 krajinách sveta. Ako koncertný majster pôsobil 32 rokov v SĽUK-u a založil dnes už legendárne Diabolské husle.
Cenu prevzala jeho dcéra Anina Botošová, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity, ktorá nad podujatím prevzala záštitu. Rómsku ružu si odniesla zo slávnostného večera tiež, získala ju za prínos v otázkach podpory identity Rómov. „Je to moja prvá cena a bude jedna z najdôležitejších, pretože sa snažím medzi Rómami prenášať ten pocit, že sa nemajú hanbiť zato, čím sú. Za ten rok a niečo, čo pôsobím na tejto pozícii, stále hovorím, nemáme sa hanbiť, kde sme sa narodili. A hlavne za svojich rodičov. Dnes sme mali možnosť vidieť veľa skvelých Rómov, ktorí pre túto spoločnosť niečo znamenajú. Tá ruža je pre mňa symbolom, aby život bol voňavejší a krajší," povedala.
V rámci programu vystúpila medzinárodná kráľovná cigánskych piesní Margit Bangó z Maďarska s dcérou Máriou Bangó a známy rómsky spevák Ján Rigó mladší, ktorý bol zároveň aj jedným z organizátorov večera. V jeho závere Margit Bangó korunovala Jána Riga mladšieho za kráľa cigánskych piesní na Slovensku.
„Je to poslanie, aby som obhajoval rómsku kultúru a spájal národy," povedal po korunovácii Ján Rigo. Spevu sa venuje od 13 rokov. V roku 1990 založil hudobnú skupinu Riko, s ktorou spolupracoval do roku 1997 a vydali tri albumy. Od roku 1997 účinkuje sólovo, nahral sedem albumov. Má za sebou desiatky vystúpení doma aj v zahraničí.
Medzinárodným dňom Rómov je 8. apríl, ktorý je spomienkou na prvé celosvetové stretnutie Rómov. Uskutočnilo sa v dňoch 8.-12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Účastníci zo 14 krajín sveta založili Medzinárodnú rómsku úniu (International Romani Union) a prijali niekoľko zásadných rozhodnutí, medzi nimi schválenie vlajky a hymny. Za medzinárodný sviatok ho uznali účastníci IV. kongresu Medzinárodnej rómskej únie, ktorý sa konal vo Varšave v roku 1990.