Prezident Ivan Gašparovič udelil na návrh vlády SR Rad Bieleho dvojkríža III. triedy za mimoriadne zásluhy o Slovenskú republiku pri rozvoji slovensko-britských vzťahov Ailse Rosemary May Domanovej, žijúcej už 60 rokov vo Zvolene.
Pribinov kríž III. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti divadelného a filmového umenia získal herec Vilam Polónyi, rodák z Krupiny. Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky najmä v oblasti hovoreného umeleckého slova dostal herec Juraj Sarvaš, bývalý riaditeľ zvolenskej činohry. V nej pôsobí jeho dcéra Svetlana a dnes už ako hosť aj jeho bývalá manželka Zlatica Gillová.
Viliam Polónyi sa narodil 6. júla 1928 v Krupine. Ako herec začal pôsobiť v r. 1949 vo Zvolene, o štyri roky neskôr už hral na bratislavskej Novej scéne. patrí do hereckej generácie, ktorá začiatkom 50. rokov minulého storočia prispela k búrlivému rozmachu siete profesionálnych divadiel na Slovensku. Diváci si ho najviac obľúbili pre jeho divadelný a filmový veseloherný repertoár, v ktorom využíval prirodzený a nenapodobiteľný dar komediantstva.
Juraj Sarvaš, dlhoročný člen Činohry SND, scenárista a režisér, sa narodil 14. júla 1931 v Radvani pri Banskej Bystrici. Po siedmich rokoch na divadelných doskách vo Zvolene prijal v roku 1962 angažmán do Slovenského národného divadla v Bratislave, kde pôsobil do roku 1996. Svoje majstrovské umenie odovzdával študentom na svojej alma mater v Bratislave, a od roku 1997 aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Venoval sa aj publikačnej činnosti: Príhody kamelota, Moje najmilšie a Spoza kulís. Už viac ako desaťročie si milovníci poézie nenechávajú ujsť jeho Večery pri sviečkach, kde predstavuje významných dejateľov slovenského národa.
Ailsa Domanová, rodená Cousins, sa narodila vo Veľkej Británii v grófstve Essex. Počas 2. svetovej vojny ako študentka farmácie pracovala pre Červený kríž. Tu sa zoznámila s poručíkom, výsadkárom Alexandrom Domanom. V r. 1947 major Doman so svojou mladou manželkou prišiel do Prahy pracovať na ministerstvo národnej obrany. Prevrat vo februári 1948, politické čistky a prenasledovanie celkom zmenili život Domanovcov. Kruté podmienky však hrdú a nepoddajnú Britku nezaskočili. Snažila sa spoznať národ a kultúru novej krajiny a byť prospešná ľuďom aj tým, že ich učila svoju rodnú reč a zoznamovala ich s britskou kultúrou. Dlhé roky zastávala post neoficiálnej veľvyslankyne Veľkej Británie na Slovensku, ktorá nezištne a obetavo pomáhala tým, ktorých najviac zasiahlo politické prenasledovanie - slovenským vdovám a manželkám veteránov západného odboja.
Z jej iniciatívy odhalili v roku 2003 v Bratislave pamätník veteránom západného frontu. O rok neskôr pri pamätníku slávnostne zasadili dva symbolické stromy: slovenskú lipu a anglický dub ako symbol rozvíjajúcich sa vzťahov medzi Slovákmi a Britmi. Za svoju pomoc vojnovým veteránom a ich vdovám a takisto za prínos do rozvoja britsko-slovenských vzťahov dostala Ailsa Domanová v roku 2006 Rad britského impéria. V Buckinghamskom paláci v Londýne jej ho odovzdala britská kráľovná Alžbeta II. – doteraz ako jedinej dáme so slovenským občianstvom. Toto vysoké britské vyznamenanie udeľujú už od roku 1917 dvakrát do roka za mimoriadne služby preukázané štátu a britskému Spojenému kráľovstvu.