
ZVOLEN. Po dvoch rokoch opäť prišlo na svet prvé dieťa vo zvolenskej nemocnici prvého januára. Šimonko sa narodil rodičom Zuzane a Ľubomírovi Ľuptákovcom z Očovej desať minút pred druhou hodinou v noci. Vážil 3440 gramov a meral 54 centimetrov. Ako nám prezradila jeho mamička, termín pôrodu lekári stanovili na Silvestra, a tak prišiel na svet takmer presne. Príchod Nového roku už manželia Ľuptákovci nestihli osláviť. Šimonko sa začal hlásiť hneď ráno v posledný deň roku. „Keď som sa zobudila, mala som bolesti. Už som tušila, že Silvester neoslávime tak, ako sme plánovali,“ hovorí mama Zuzana. A mala pravdu. Hodinu pred polnocou už s manželom a svokrou sedela v aute a smerovali do pôrodnice. „Nepočítala som s tým, že Šimonko bude prvým dieťatkom narodeným vo zvolenskej pôrodnici v tomto roku, ale pôrod bol rýchly,“ spomína na silvestrovskú noc. Keď hodiny začali odbíjať polnoc a na oblohe sa objavili prvé svetielka polnočného ohňostroja, sledovala ich vraj v kúpeľni, kde sa podrobovala poslednej príprave pred pôrodom.
Ľubomír na príchod svojho prvého potomka čakal pred pôrodnou sálou. Zuzane bola pri pôrode oporou svokra. „Dlhé roky pracovala ako sestra na pôrodnici, na detskom oddelení i v gynekologickej ambulancii,“ vysvetľuje Zuzana a k samotnému pôrodu dodáva: „Pre mňa bol ťažký, stačili mi aj tie tri hodiny bolestí, hoci všetci okolo tvrdili, že prebehol hladko a rýchlo. Hneď po ňom som si vravela, že druhé dieťatko si budeme musieť už len adoptovať. No dnes už to nevidím tak čierne. Verím, že časom na bolesti zabudnem a nevylučujem ani druhého potomka.“ Ľuptákovci vedeli, že budú mať chlapčeka, no napriek tomu nebolo do posledných chvíľ isté, ako sa bude volať. „Na sále sa ma pýtali, aké mu dám meno, no nebola som rozhodnutá. Vždy som chcela mať Lindu, no chlapcovi sme také meno dať nemohli. Nakoniec padla voľba na Šimona,“ dodáva mama Zuzana.
Druhé dieťatko, ktoré sa vo zvolenskej nemocnici narodilo, bol Lukáško. Na svet prišiel 2. januára o pol ôsmej ráno a urobil radosť rodičom Mariane Košútovej a Ľubomírovi Vrťovi z Detvy. Chlapčiatko vážilo 3180 gramov a meralo 51 centimetrov.
Prvý Zvolenčan sa tiež narodil 2. januára. Otecka, Mariána Vőrőša, sme zastihli netrpezlivo pochodovať na chodbe, kým jeho manželka Katarína „bojovala“ v pôrodnej sále. Priznal sa, že je nervózny. „Pri narodení prvej dcéry Vanesky, ktorá má teraz rok, som to prežíval ešte horšie,“ dodal Marián. O deviatej ráno sa im narodil Kristián. Vážil 3180 gramov a meral 50 centimetrov.
V krupinskej pôrodnici prišla ako prvá na svet 52 centimetrov dlhá a 3930 gramov vážiaca Michaela. Narodila sa Stanislave a Stanislavovi Dadovcom z Krupiny prvého januára o tretej popoludní.
Počet narodených detí stúpa
Vo zvolenskej pôrodnici sa vlani narodilo 739 detí. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o deväť viac, no ani v roku 2008 sa nepodarilo dosiahnuť úroveň roku 2004, kedy sa vo Zvolene narodilo až 795 detí. Posledným bábätkom, ktoré v minulom roku prišlo na svet vo zvolenskej nemocnici, bol Jožko. Narodil sa 31. decembra o 6,05 hodine rodičom Eve a Jozefovi Hudáčekovcom zo Zvolena. Vážil 4300 gramov a meral 56 centimetrov. Malý valibuk má doma dvojročnú sestričku Mišku. Ako prezradila mama Eva, aj ona sa narodila veľká. Vážila 4280 gramov a merala 57 centimetrov. Hudáčekovci dúfali, že ich druhý potomok bude prvým dieťatkom nového roka. Veď lekári vypočítali, že sa má narodiť prvého januára. No Jožko sa ohlásil oveľa skôr. Rodina už nestihla ani silvestrovskú oslavu, na ktorú mala v chladničke pripravenú obloženú misu a víno. „Na poludnie 30. decembra mi odtiekla plodová voda,“ spomína Eva a pokračuje: „Na poludnie sme boli v pôrodnici. Manžel síce chcel byť pri pôrode, ale musel sa vrátiť domov k dcére.“ S výberom mena pre ďalší prírastok to mali jednoduché. Rozhodli sa, že keď meno dobre slúži otcovi, rovnako pomenujú aj syna.
Krupinskí pôrodníci priviedli na svet v minulom roku 181 detí. Prekonali nielen predchádzajúci rok, kedy sa narodilo 178 detí, ale aj ďalšie dva predchádzajúce, kedy mali ešte o osemnásť novorodencov menej.
Na snímke Šimonko Ľupták s mamou Zuzanou. FOTO: AUTORKA