
ZVOLEN / BRUSEL. Obidve sú zo Zvolena, obidve kedysi chodili na piatu základnú školu. Dnes obe pôsobia v Európskom parlamente v Bruseli po boku europoslanca Vladimíra Maňku. Ten vo Zvolene viac ako šesť rokov zastával post primátora. Lujza Lysinová pracuje v Bruseli rok a pol, Maňkovi robí asistentku. Mirka Snopčoková práve doštudovala vysokú školu vo Francúzsku a v Bruseli si ako europoslancova stážistka „odkrúca“ trojmesačnú prax.
Lujza, dcéra známych lekárov, má dnes domovy prakticky v troch európskych krajinách. Okrem Zvolena a Belgicka je to aj Holandsko. Kým do Belgicka ju zaviala práca, do Holandska láska. Vydala sa za tamojšieho novinára. Ako povedala v rozhovore pre náš týždenník ešte pred rokom, v Holandsku študovala komunikáciu, vysokoškolské štúdium na čas prerušila a uprednostnila možnosť pracovať v Európskom parlamente. Ovláda angličtinu, francúzštinu a holandčinu.
Mirka pôsobí v Bruseli necelé dva mesiace, trojmesačnou praxou završuje päťročné vysokoškolské štúdium. Vyštudovala medzinárodné vzťahy a európsku integráciu v Bordeaux. „Ešte niekedy v šiestej triede na základnej škole som si povedala, že by som chcela v budúcnosti robiť medzinárodné vzťahy, aj keď som vtedy ani veľmi nevedela, čo to presne je. Časom sa moje predstavy ujasnili a začala som sa detailnejšie zaujímať o európsku integráciu a Slovensko v nej. K tomuto smeru mi určite pomohlo aj to, že som hovorila viacerými jazykmi a že som študovala v zahraničí,“ ozrejmila.
Keďže štúdium nechcela zamerať len na francúzsku politiku a keďže v Bordeaux bola jedinou slovenskou študentkou na škole, jedinou možnosťou, ako by mohla študovať zároveň témy, ktoré by sa týkali aj Slovenska, boli medzinárodné vzťahy. „Je to tak trošku zobrané z druhého konca; vo Francúzsku o Slovensku, ale to je na tom asi to zaujímavé,“ zasmiala sa. Francúzštinu sa začala učiť v piatom ročníku základnej školy. „V ôsmej triede sme mali výmenný pobyt v meste Avranches. Bola to moja prvá cesta do Francúzska. Predtým som francúzštinu nemala zvlášť rada, ale táto cesta, nové zážitky a noví kamaráti môj obraz o tomto jazyku zmenili. Až natoľko, že ním každodenne hovorím až dodnes,“ prezradila.
V tom čase ani netušila, že do Francúzska sa vráti študovať. Ani také ambície pôvodne nemala, bola to skôr otázka náhody. Prvé dva roky strednej školy absolvovala na bilingválnom gymnáziu v Banskej Bystrici. Na konci druhého ročníka prešla celoslovenským výberovým konaním. Pred viac ako desiatimi rokmi totiž podpísalo Slovensko s Francúzskom zmluvu, podľa ktorej každý rok môžu traja slovenskí gymnazisti dokončiť stredoškolské štúdium v Bordeaux. Po zvládnutí testov z francúzštiny, psychotestov a pohovoru s porotou. V Bordeaux potom môžu absolvovať posledné tri roky gymnázia a maturitu.
Stáž v Bruseli považuje za zaujímavú príležitosť. „Vidím tu realitu toho, čo som študovala.“ Vo svete sa Mirka určite nestratí. Okrem francúzštiny hovorí plynulo angličtinou a španielčinou. Tiež sa dohovorí taliansky. Taliančinu sa učila ako samouk, zdokonalila sa v šesťmesačnom kurze. Len by, dodala, potrebovala trochu oprášiť učebnice. Zatiaľ nemá predstavu, čo bude robiť, keď po skončení praxe dostane do rúk vysokoškolský diplom s francúzskou pečaťou. „Určite si budem hľadať prácu, ktorá bude súvisieť s Európskou úniou, no ešte neviem, či v Bruseli alebo niekde inde.“