Približne 150 exponátov prevažne z prelomu 19. a 20. storočia ponúka výstava Slovenského národného múzea, ktorá dva roky putuje po Európe. Okrem slovenských miest ju uviedli napríklad v Paríži, Sarajeve, Berlíne či Budapešti. Venovaná je predovšetkým fujare, ktorá sa dostala na zoznam diel nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Obraz ľudovej umeleckej tvorivosti dotvárajú aj iné hudobné nástroje. „Najstarším exponátom je malá kostená píšťalka približne z roku 1300, nájdená v Batizovciach,“ povedala pracovníčka múzea Ľubica Richterová. „K najstarším sa radí aj citara z 15. storočia či gajdy z 18. storočia. Takéto nástroje sa nezvyknú takto dlho zachovať,“ doplnila. K najvzácnejším exponátom pa-trí aj Bazovského pastel Detvianska melódia z roku 1931.
Výstava je v súčasnosti sprístupnená v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene, návštevníci si ju môžu pozrieť do 24. augusta. Návštevníci prichádzajú aj spoza hraníc. „Boli tu Česi, Poliaci, Chorváti, aj anglicky hovoriaci turisti. Texty na paneloch sú v jazykovej mutácii, nemajú problém prečítať si o exponátoch všetky detaily,“ uviedla Richterová. „Domáci návštevníci sú zväčša odborníci, majú vzťah k ľudovým tradíciám a väčšinou ani nepotrebujú lektorský výklad. Tému dôverne poznajú, dokonca hovoria, že poznajú aj jednotlivých výrobcov fujár.“
Deti, ktorých na výstavu privádzajú najmä starí rodičia, obdivujú hlavne zmenšeniny hudobných nástrojov pripomínajúce hračky, či miniatúry muzikantských postavičiek. Neodolajú ani zvoncom, na tých si každé pri odchode zazvoní.