Nedávno prepadli v mestskej časti Jakub v Banskej Bystrici mladú poštárku, pričom jej ukradli peňaženku s hotovosťou 130 tisíc korún. Nosia so sebou pracovníčky pošty bežne takúto vysokú hotovosť?
- Slovenská pošta musí na základe licencie poskytovať univerzálnu službu, to znamená, že musí doručovať každému, 5 dní v týždni, za rovnakých podmienok. Keďže nie všetci dôchodcovia majú založené bankové účty, Slovenská pošta im musí dôchodky nosiť priamo domov, a preto poštové doručovateľky nosia so sebou aj finančnú hotovosť.
V poslednom období pribudlo prepadov pracovníčok pošty. Napríklad v Banskej Bystrici na Haškovej ulici prepadli 50-ročnú poštárku, ďalšiu 58-ročnú zasa na Poľnej ulici... Poštárku však prepadli aj vo Zvolene. Aké opatrenia v tejto súvislosti prijala pošta?
- Slovenská pošta neustále prijíma bezpečnostné opatrenia, ktorými sa snaží zamedziť lúpežným prepadom pôšt, prepadom poštových doručovateľov, ako aj vlámaniam do objektov Slovenskej pošty. V súčasnosti sme naštartovali projekt, ktorý spočíva v tom, že doručovatelia sú vybavení bezpečnostnými prvkami, ktoré pri pokuse o odcudzenie hotovosti bankovky znehodnotia. Taktiež pripravujeme opatrenia intenzívnejšieho charakteru, ktorých cieľom bude zamedziť hlavne prepadom poštových doručovateľov.
Je polícia v týchto prípadoch úspešná, podarí sa jej dolapiť lupičov?
- Slovenská pošta pri takýchto prípadoch v plnej miere spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Koľko prepadnutí vašich pracovníčok ste od začiatku roka zaznamenali a ako sú vyzbrojené proti podobným fyzickým útokom?
- V roku 2008 zaznamenala Slovenská pošta päť prepadov poštových doručovateľov. V poslednom období evidujeme čoraz menší počet trestných udalostí, z čoho vyplýva, že sa bezpečnostné opatrenia Slovenskej pošty preukazujú ako opodstatnené.