Z nervydrásajúceho trojsúboja, keď v ženskej K1 sa o jedinej pekingskej miestenke rozhodovalo na pretekoch v holandskom Zoetermeeri, Čunove a Liptovskom Mikuláši, nakoniec víťazne vyšla zvolenská rodáčka a olympijská víťazka z Atén Elena Kaliská. Skúsená slalomárka v posledných kvalifikačných pretekoch dokonale využila domáce prostredie a na 60. ročníku Medzinárodných tatranských slalomoch – Memoriáli Ondreja Cibáka (MTS - MOC) v Liptovskom Mikuláši zdolala Janu Dukátovu o 3,07 sekundy.
Čierny Peter tak zostal v rukách Jany Dukátovej. „Rozhodla prvá jazda, pretože druhá už bola v poriadku. Kvalifikáciu som však mala rozhodnúť už pred dvoma týždňami v Čunove,“ poznamenala smutne 24-ročná slalomárka. „Šport je však taký. Verila som si do poslednej chvíle a vedela, že mám na to, aby som s Elenou zohrala vyrovnanú partiu. Elena ťažila zo svojich obrovských skúseností, má predsa za sebou tri olympiády. Napätie sa dalo doslova krájať. Veľmi ma mrzí, že mi to nevyšlo, pretože ďalšia olympiáda bude až o štyri roky, a to je veľmi ďaleko,“ dodala Dukátová, inak majsterka sveta z Prahy z roku 2006.
Právo obhajovať zlato z predchádzajúcej olympiády, ktorá sa v roku 2004 konala v Aténach, si tak vybojovala už 36-ročná Elena Kaliská. Z troch kvalifikačných pretekov zvíťazila dvakrát, keď svoju súperku zdolala v Čunove a v Liptovskom Mikuláši. Neuspela iba v holandskom Zoetermeeri. „Bolo to veľmi ťažké hlavne zo psychickej stránky. Obe sme veľmi chceli. Vyšlo mi to a ja som veľmi, veľmi šťastná,“ skonštatovala tesne po poslednom boji spokojná Kaliská. Zo skúsenej Zvolenčanky sa obrovské napätie vytrácalo pomaly, no postupne ju zalievala aj veľká úľava. „V tejto chvíli ešte neviem, ako bude vyzerať moja ďalšia príprava. Teraz cítim najmä obrovskú únavu, potrebujem vypnúť a hlavne si oddýchnuť. Tréningy na olympiádu si spolu s trénerom skonkretizujeme neskôr.“
Zlatá aténska olympionička a majsterka sveta z austrálskeho Penrithu (2005) sa pozastavila aj pri rozhodnutí Medzinárodnej kanoistickej federácie, „vďaka“ ktorému môže na OH v Pekingu z každej krajiny štartovať iba jedna pretekárka. Nešťastný verdikt jasne diskriminuje aj kvalitných slovenských slalomárov. „Je škoda, že v Pekingu nemôže súťažiť aj Janka. Určite by sme zviedli pekný súboj. Prednosť dostali rozvojové krajiny, ktoré, podľa mňa, majú na preteky tohto rangu ešte dosť času. V Pekingu je extrémne ťažká trať a neviem, ako ju pretekári so slabšou výkonnosťou vôbec zvládnu. Je smutné, že na to doplatili práve krajiny s najsilnejšou základňou,“ poznamenala trefne Elena Kaliská, ktorá na MTS - MOC zvíťazila už pätnásty raz. Zabojovať chce aj v Pekingu.