Každé štvrté dieťa na svete nie je zaočkované proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, tuberkulóze a osýpkam.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie až 1,4 milióna úmrtí detí do 5 rokov pripadá na ochorenia, ktorým možno predchádzať očkovaním. V európskom regióne Svetovej zdravotníckej organizácie je 32 tisíc úmrtí u detí ročne na infekčné ochorenia, proti ktorým existuje očkovacia látka. Celoplošným očkovaním na Slovensku sa podarilo dosiahnuť, že od roku 1960 sa u nás nevyskytuje detská mozgová obrna a tetanus u detí a mladistvých. Od roku 1980 nie je ani záškrt a od roku 1998 sa nevyskytujú osýpky. U ružienky sa chorobnosť od roku 1997 pohybuje na úrovni približne jeden prípad na 100 tisíc obyvateľov.
V tomto týždni prebieha kampaň Svetovej zdravotníckej organizácie pod názvom Európsky imunizačný týždeň. Zameraná je na upozornenie, aké je očkovanie dôležité a možno ním predchádzať vážnym chorobám. V tomto roku sa akcia organizuje v 33 krajinách euroregiónu Svetovej zdravotníckej organizácie. Vedúci oddelenia epidemiológie RÚVZ so sídlom vo Zvolene Peter Reinhardt aktuálnu situáciu hodnotí takto: „Regionálny úrad vo Zvolene robí každoročne kontrolu pravidelného očkovania detí. Kontrola sa robí na jeseň u praktických lekárov pre deti a dorast. Vyhodnocujeme, koľko detí bolo zaočkovaných proti konkrétnym ochoreniam, zisťuje sa aj preočkovanosť. Keď klesne pod 90 percent, je to signál, že niečo nie je v poriadku, toto potom riešime s konkrétnymi pediatrami. Problémom je, že niektorí rodičia povinné očkovania detí zanedbávajú, nereagujú na výzvy. Lekári ich márne urgujú. Potom my ideme do rodiny, komunikujeme aj so sociálnymi pracovníkmi. Ak nám obvodní lekári dajú informáciu, že niekde je problém, ideme do terénu. Je to vzájomná úzka spolupráca. Sú však lokality, kde to nie je jednoduché. Vo Zvolene oblasť pod Pustým hradom, potom niektoré osady, stručne povedané - sociálne slabé rodiny a ľudia, ktorí zdravie detí možno podcenia. Rodičia argumentujú, že nemajú peniaze na autobus, spolupráca s nimi a osveta nie je jednoduchá. Robíme všetko pre to, aby s deťmi na očkovanie prišli, no často je to ťažká misia,“ dodáva lekár.
Podľa informácií v niektorých oblastiach na východnom Slovensku chodia do kritických oblastí samotní pediatri, v našom regióne, pri ich vyťaženosti, je ťažké predstaviť si to. Naviac by očkovanie malo prebehnúť v ambulancii, pokiaľ by nastala anafylaktická reakcia, lekár môže v takom prípade okamžite zasiahnuť. V tomto regióne je zaočkovaných asi 90 percent detí. Výsledky v minulosti boli aj lepšie, dokonca v okrese Krupina mali aj stopercentnú zaočkovanosť na niektoré infekčné choroby.