Streda, 3. jún, 2020 | Meniny má KarolínaKrížovkyKrížovky

Naj bola Pospíšilová

Finálovým turnajom Slovak Masters Tournaments bol v Piešťanoch ukončený 5.ročník Bodovacieho Firo-tour rebríčka hráčov ČR a SR v bowlingu.

Rebríček sa zostavuje priebežne z výsledkov na prestížnych komerčných turnajoch organizovaných počas roka na Slovensku a v Čechách. Vyvrcholením je každoročný finálový turnaj Czech Masters a od minulého roka aj Slovak Masters. Medzi úspešných priekopníkov slovenskej účasti na tomto turnajovom okruhu patria aj hráči BK Perfect Zvolen. Daša Pospíšilová, ako prvá zo Slovenska vôbec, sa v máji 2005 stala najlepšou bowlerkou mesiaca a Radek Pospíšil v roku 2007 Czech Masters vyhral. Na ceste k tomuto cennému úspechu porazil vo finálovom zápase Jiřiho Uhlířa. Bol to zápas ozajstných majstrov, veď obaja finalisti boli majstrami svojich krajín z roku 2004. Víťazstvo slovenského majstra pred diváckou kulisou pardubickej herne a tisíckami televíznych divákov (finálové zápasy tradične vysiela ČT 4) zviditeľnilo slovenský bowling, klub a mesto Zvolen. V tom istom roku sa práve vo Zvolene začala písať história finálového turnaja Slovak Masters. Prvé tituly zostali doma zásluhou manželskej dvojice (od tejto sezóny už s klubovou príslušnosťou Citybowling Poprad), keď u mužov zvíťazil René Blažek a u žien Michaela Blažeková. O bronzovú medailu sa postaral Roman Košík.

Tohtoročný Slovak Masters, už s tromi kategóriami, obsadilo 44 najlepších slovenských bowlerov z Bodovacieho rebríčka roku 2007. Do tejto elitnej skupiny sa prebojovalo 10 zástupcov zvolenského bowlingu, ktorým sa v piešťanskej herni darilo. U mužov bol Peter Šramko po prvých piatich finálových zápasoch ako jediný z finalistov bez prehry. V šiestom kole však nestačil na Magulu z Trnavy a v poslednom zápase prehral s víťazom mužskej kategórie Blažekom z Popradu. Víťazný Blažek nahral 1531 bodov s priemerom 197,29, Peter Šramko obsadil výborné druhé miesto s 1428 (186,86/) a tretí bol Gažo z Bratislavy. Druhý zvolenský finalista Radek Pospíšil obsadil siedme miesto, Roman Košík bol 13., Ján Debnár 19. a Milan Černý 27.

Úspešné boli aj Zvolenčanky. Víťazkou ženskej kategórie sa stala Daša Pospíšilová, ktorá s prevahou vyhrala kvalifikáciu a rovnako sa jej darilo v prvej časti finálových bojov, čo jej stačilo na bezpečné prvenstvo. Nahrala 1135 bodov s priemerom 174,17. Druhá bola Sedláčková z Trnavy s 1052 b. (165,33), tretia Blažeková z Popradu. Ďalšia zvolenská hráčka Petra Čarská skončila siedma.

Juniorské finále sa konalo s trojnásobnou zvolenskou účasťou. Zvíťazil ten štvrtý, Lukáš Andrássy z Popradu s 1139 bodmi a priemerom 178,17. Len o 12 bodov za ním skončil Tomáš Benko s 1127 b. (169,50) a tretí bol najmladší účastník Slovak Masters Martin Pospíšil, ktorý finále odohral bez rešpektu. Zo starších a skúsenejších súperov nemal strach a samotnému víťazovi kategórie uštedril dve prehry. Veronika Pospíšilová nenašla „pochopenie“ u svojich reprezentačných kolegov a tentoraz skončila štvrtá.