3. apr 2007 o 0:00
Búrlivá diskusia! Delili 30 miliónov
Z objektu bývalej IV. základnej školy má byť senior centrum, v budove historickej radnice na námestí bude rozšírené informačné centrum.
Celoročné hospodárenie mesta Zvolen v roku 2006 skončilo s prebytkom takmer 98 miliónov 700-tisíc korún. Príjmy malo mesto vlani vo výške 768 miliónov, výdavky dosiahli sumu 669 miliónov. Rozdelením 98,7 miliónového rozdielu sa minulý týždeň zaoberali poslanci mestského zastupiteľstva. Použitie časti prebytku však upravuje legislatíva, 20 miliónov tak poputovalo do rezervného fondu, do školstva či na správu bytov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
S prebytkom už vlani v novembri počítali aj poslanci predchádzajúceho volebného obdobia pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2007. Do rozpočtu na tento rok zahrnuli využitie prebytku vo výške 48 miliónov korún. Súčasní poslanci preto na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva minulý týždeň rozdeľovali len 30 miliónov korún. Magistrát pripravil návrh na ich prerozdelenie a ten vyvolal medzi poslancami búrlivú diskusiu. Najviac rezonovala problematika financovania hokeja. Niektorým poslancom (Lepáček, Ďurica) sa dotácia pre hokej vo výške 7,6 milióna zdala vysoká – najmä v porovnaní s dotáciami pre iné športy; 250-tisíc navrhol magistrát pre volejbal, 300-tisíc pre futbal a 250-tisíc pre ostatné druhy športu. Práve 250-tisíc z položky pre ostatné druhy športu požiadala poslankyňa Lenka Balkovičová presunúť na podporu sociálnej problematiky. Jozefovi Ďuricovi sa zdala vysoká aj investícia (800-tisíc Sk) na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie sobášnej siene Zvolenského zámku, keďže zámok nevlastní mesto, ale Slovenská národná galéria. Šéfka finančného odboru magistrátu Alena Gáborová pripomenula, že na sociálnu oblasť je určených milión korún v rozpočte a 5 miliónov v rezervnom fonde, takže „nie je potrebné riešiť sociálnu problematiku z prebytku hospodárenia,“ dodala. Primátor Miroslav Kusein skonštatoval, že sociálna oblasť zahŕňa aj zriadenie senior centra, ktoré chce mesto vybudovať v objekte bývalej IV. základnej školy v Môťovej. Takmer 2,5 milióna má ísť z prebytku hospodárenia na výkup pozemkov pod školou, 2 milióny na vypracovanie projektu centra a ešte v tomto roku chce mesto získať na jeho zriadenie grant vyše 40 miliónov. Prednosta mestského úradu Stanislav Jalakša argumentoval, že návrh na rozdelenie prebytku sa snažili na magistráte pripraviť tak, aby bol vyvážený a objektívny. „Len hokejisti a volejbalisti hrajú najvyššiu ligu. Hokej má pritom najväčšiu členskú základňu, vrátane mládežníckej a aj na tento fakt treba pri rozdeľovaní financií prihliadať,“ doplnil. Architektka Beata Mikušová, vedúca odboru územného plánovania mesta, kontrovala, že sobášna sieň na zámku je najkrajší a najreprezentatívnejší priestor, ktorý má mesto k dispozícii a nepoužíva ho len na sobáše.“ Keďže podľa nej už sieň nevyhovuje súčasnému trendu, jej interiér treba inovovať. S výnimkou stoličiek a svietidiel v nej majú byť využité atypické interiérové prvky. Sobášnu sieň naposledy rekonštruovali pred 30 rokmi a podľa Dušana Lizoňa už vtedy rekonštrukcia vyšla mesto na 3 milióny korún. Podľa predbežných odhadov niektorých poslancov sa môžu náklady na rekonštrukciu vyšplhať v súčasnosti aj na viac ako 10 miliónov.
Po viac ako hodinovej rozprave poslanci napokon schválili rozdelenie prebytku podľa pôvodného návrhu magistrátu. Lenka Balkovičová netrvala na presune 250-tisícovej sumy pre sociálnu oblasť, zdôraznila však, že v budúcnosti pri možnom rozdeľovaní prebytočných financií bude sledovať, ako bude táto oblasť podporovaná. Jozef Ďurica skonštatoval, že nie je proti takej vysokej dotácii pre hokej, no požiadal o presné údaje, na aké konkrétne účely budú peniaze použité.
Osem miliónov z prebytku použije mesto na ďalšiu rekonštrukciu domu služieb, necelé dva milióny na opravy školských zariadení, 200-tisíc pre klub zdravotne postihnutých, necelých 200-tisíc na stavebné úpravy a vybavenie obradnej siene na civilnom cintoríne na Zlatom potoku, 100-tisíc na pamätník obetiam komunizmu. Vyše milióna vyčlenilo mesto z prebytku hospodárenia na presťahovanie a rozšírenie informačného centra. V súčasnosti sídli v Trhovej ulici, pre centrum je to však malý priestor. Presťahovať sa má do historickej budovy niekdajšej zvolenskej radnice na centrálnom námestí. Donedávna v tejto budove sídlilo Lesnícke a drevárske múzeum. Súčasťou informačného centra, v ktorom momentálne pracujú dve pracovníčky ovládajúce cudzí jazyk, bude aj referát kultúrnych a športových aktivít. V roku 2002 zrušili vtedajší poslanci odbor kultúry na mestskom úrade a dočasne zriadili jednu pozíciu koordinátora nekomerčných kultúrnych, spoločenských a športových aktivít. Komerčné akcie si mesto objednávalo cez rôzne kultúrne združenia či agentúry. Podľa Juliany Ištokovej, vedúcej odboru rozvoja mesta, je však súčasný stav pokrytia problematiky kultúry výrazne nepostačujúci. Nové informačné centrum by malo tvoriť šesť pracovníkov; okrem súčasných pracovníčok centra a súčasného kultúrneho a športového koordinátora to majú byť traja noví pracovníci, medzi nimi jeden grafik. Ištoková predpokladá, že informačné centrum v novej podobe a v nových priestoroch bude fungovať od mája.
(moj)