Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Čo o sebe (ne)viete?

Peter Maňka, syn Vladimíra Maňku

Kto by čakal, že Maňka junior má imidž decenťáka ako jeho otec, jeho dlhé vlasy by ho určite šokovali. Rovnako ako nás. Vlasy uviazané do copu mu pri našom stretnutí siahali skoro až po pás. Na chvíľu sme zostali v pomykove, či je to naozaj syn bývalého primátora Zvolena a súčasného europoslanca Vladimíra Maňku. Dvadsaťdvaročný mladík s peknými črtami tváre nás prekvapil aj svojím distingvovaným správaním. Peter - tak sa volá - študuje informatiku v poslednom ročníku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Predstavy, čo po skončení školy, zatiaľ nemá. „Možno budem pokračovať v externom štúdiu. Uvažoval som nad právom, otec mi však hovorí, že manažment sa mi viac zíde,“ prezradil.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vychádzate s otcom?

Veľmi dobre. Nemáme žiadne konflikty, vieme sa dohodnúť.

Čo si na ňom najviac ceníte?

Asi férovosť.

Je niečo, čo vám na ňom prekáža?

Možno to znie paradoxne, ale niekedy je to práve jeho prílišná poctivosť. Snaží sa byť k ľuďom za každú cenu dobrý. Nie každý je férový, nie každý si to zaslúži. Niekto by si v takom prípade povedal „mám ho na háku“, ale on sa stále snaží riešiť vždy všetko z tej dobrej stránky.

V čom ste rovnakí?

V podstate sme si asi vo všetkom podobní.

V čom ste odlišní?

Neviem...

Súhlasíte s jeho politickými názormi?

Väčšinou áno. Ak napríklad rozoberáme niektorú tému, o ktorej písali v novinách, vie to podať tak dobre, že človek tomu ťažko neuverí. Ja mu verím v týchto veciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Neuvažujete tiež angažovať sa v politike?

Nie, nemám taký plán.

Váš otec pôsobí rozvážne. Nakričal niekedy na vás?

Na to si nepamätám. Možno, keď som bol menší. Ale on nám skôr vysvetľoval než kričal.

Takže nikdy na vás nepoužil ani tvrdú otcovskú ruku?

To áno, ale bolo to skôr symbolické. Aj to si spomínam len na jeden prípad.

Vie sa vôbec nahnevať?

To určite áno.

Čo alebo kto ho teda dokáže nahnevať?

Napríklad dedko, čiže jeho otec, keď sa začnú baviť o politike. On má svoje názory, dedko sa mu snaží vysvetliť svoje. Obaja sú tvrdohlaví. Dedko by niečo presadil možno skôr inou cestou, s akou otec nesúhlasí.

Čím vás otec najviac potešil?

Ako malý som zbieral lietadlá. Keď bol otec niekde na služobnej ceste, vždy mi nejaké doniesol. Tým ma vždy dokázal potešiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte ich máte?

Len niektoré.

Čím by ste vy dokázali podľa vás potešiť svojho otca?

Keby som sa dal ostrihať.

A dáte sa?

Raz určite, ale nie kvôli tomu, že to chce otec (smiech).

V čom ste antitalent?

V spievaní. A v tancovaní tiež, nie je to žiadna sláva.

V čom je antitalent váš otec?

Neviem, nenapadá mi nič, čo by nemohol zvládnuť.

A čo domáce práce? Pomáha doma?

Doma nerobí, ale to by predsa zvládol každý.

Varí občas?

Nie, ale myslím, že to by tiež zvládol. Otvorí si kuchársku knihu a môže „ísť“.

Už ste ho niekedy počuli spievať?

Nie... (smiech). Neviem, ako spieva, ale nepredpokladám, že mu to ide.

Akú hudbu počúvate?

Dá sa povedať, že z každého rožka troška. Rád mám klavír, takže väčšinou sa mi páčia „veci“, v ktorých je klavír. Nie všetko, ale väčšina určite. A ešte Naghtwish, írska metalová kapela. Nemôžem povedať, že som vyznávačom metalu, ale ich hudba sa mi páči.

Viete, akú hudbu počúva váš otec?

Páčilo sa mu CD od Cmorika. Elán je tiež jeho obľúbená skupina.

Vaše najobľúbenejšie jedlo?

Neviem... Asi pečený kapor, pretože toho mávame len raz do roka, na Vianoce.

Aké býva vianočné menu vo vašej rodine?

Na začiatok je to zvyčajne cesnak s chlebom alebo nejakým koláčom, potom pečený kapor, toho jedávame spravidla samého. Nasleduje kapustnica a napokon, keď už nikto nevládze, sú ešte rezne so zemiakovým šalátom.

Viete, aké je najobľúbenejšie jedlo vášho otca?

Nie je prieberčivý, no čo jedáva najradšej, to neviem.

Neviete ani, čo zásadne nezje?

Paradajkovú polievku.

Na čo najradšej míňa váš otec peniaze?

Rád chodí hrávať tenis, tak možno na ten.

A na čo vy?

Ja tak rôzne, s kamarátmi.

Už máte vianočný darček pre rodičov?

Ešte nie, kupujeme ho spolu so sestrou také dva týždne pred Vianocami.

Akým darčekom ste otca doteraz potešili alebo pobavili?

Minulý rok sme mu kúpili plechovku búrskych orieškov a ešte nejaké ovocie. Pre neho je ťažké kupovať darčeky, ale búrske oriešky má rád. Neviem, čo by ho naozaj potešilo, z čoho by mal radosť...

 

Vladimír Maňka, otec Petra Maňku

Viac ako so synom sa poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Maňka (1959) podobá so svojím o päť rokov mladším bratom Milanom, ktorý je strojným inžinierom v ŽOS Zvolen. S manželkou Vierou, ktorá je stavebnou inžinierkou, oslávili v septembri 25. výročie sobáša. „Spoznali sme sa na gymnáziu, bola to moja študentská láska,“ priznal Vladimír Maňka. Okrem 22-ročného syna Petra majú 24-ročnú dcéru Luciu, ktorá pred rokom ukončila vysokoškolské štúdium na stavebnej fakulte a momentálne si robí doktorandské štúdium.

Čo si na synovi najviac ceníte?

Nepoznám férovejšieho človeka, ako je on a som rád, že je taký. Keď syn aj dcéra končili strednú školu, rozmýšľali sme, na čo by sa hodili, kde by sa uplatnili. Dali sme ich otestovať. Peter v testoch dosiahol IQ viac ako 160, čo je naozaj vysoký kvocient. Vo všetkých oblastiach mal nadpriemernú inteligenciu. Je priateľský, má veľa kamarátov, spoľahlivý, stopercentný. Keď boli deti malé a boli sme niekde na návšteve, dokázali sa dve hodiny ticho hrať. Nič nepotrebovali, nevykrikovali, vystačili si sami. Mal som veľmi málo času na svoje deti, čo nebolo dobré, napriek tomu nikdy nedali najavo, že som sa im nevenoval. Manželka im to, samozrejme, vynahradila.

Čo vám na ňom prekáža?

Nemôžem povedať, že mi to prekáža - ale bol by som radšej, keby sa dal ostrihať. Nerád mu to hovorím, no raz za čas ho podpichnem, že kedy sa ostrihá. A on na to: keď mi to budeš hovoriť, tak ešte neskôr. Myslím, že kratšie mu pristali viac. Ako gymnazista som mal tiež dlhšie vlasy, približne po plecia.

Aké vlastnosti po vás zdedil?

Na to by možno vedela skôr odpovedať moja manželka...

Tak v čom ste podľa vás rovnakí?

Nedávno sme porovnávali naše fotky, na ktorých sme obidvaja mali približne dva - tri roky. Sme na nich na nerozoznanie. Rovnaké črty, rovnaký pohľad, hoci dnes už tá podoba nie je taká výrazná.

A v čom ste odlišní?

Keď nad tým uvažujem, Peter zdedil po mne toho dosť, ale myslím si, že je lepší ako ja.

V akom zmysle?

Je veľmi ohľaduplný, férový a múdry. Vyznieva to ako prehnané chválenie, ale naozaj je taký. Kto ho pozná, bude súhlasiť. Dúfam, že sa mu nevypomstí v živote to, že je k ľuďom dobrý. Vždy sa nájde niekto, kto nemá čestné úmysly, Peter však každého vidí skôr cez tie pozitívne stránky a hľadá v ľuďoch to najlepšie, čo v nich je. Myslím, že im veľmi dôveruje. Dcéra takisto. Ani jeden neznáša nečestnosť, ubližovanie slabším. Neuznávajú ani protekciu. Ak ma niekto oslovil, či by som sa neprihovoril, moje deti to rozčúlilo. Dcéra zareagovala: to hádam neurobíš, on predsa musí uspieť sám. Ani v ich prípade som sa neprihováral – napríklad pri prijímacích skúškach, zvládli to sami. A to ich teší. Dokonca ich prijali na viac škôl, Petra aj do Čiech. Raz, to bol ešte dieťa, išli s triedou na výlet. Dal som mu vtedy asi 120 korún, a on mi viac ako polovicu doniesol späť, že ich všetky neminul, hoci si ich mohol nechať na niečo iné. Bude z neho perfektný manžel.

V čom ste naozaj odlišní?

Určite by sa niečo našlo, ale nič mi nenapadá (smiech). Ja meriam 180, on 194 centimetrov. Je vyšší. Asi osem rokov chodil na karate. Venoval sa aj iným bojovým umeniam, je športovec. Ale v jeho veku som tiež chodil na karate...

Súhlasia vaše deti s vašimi politickými názormi bezvýhradne?

Dcéra nemá rada politiku a vôbec politikov. Možno jej postoj pramení aj z pocitu, že som bol málokedy doma. Ale v takom veku som sa ani ja o politiku nezaujímal. Syn je v tomto smere iný; zaujíma sa o politiku a vnútorne podporuje politikov, ktorí chcú naozaj pomôcť ľuďom.

Viete variť?

Neviem. Na internáte som však robieval praženicu s cibuľkou a všetci vždy chceli, aby som ju robil ja, veľmi im chutila. Okrem nej a čaju som nič iné neskúšal, nepotreboval som to. Peter sa zrazu chytí a navarí. Podľa receptu to dokáže bez problémov. Vie urobiť aj výborný guľáš.

Vaše najobľúbenejšie jedlo?

Pečené zemiaky v pahrebe, tiež pečené gaštany a halušky. Rád mám bryndzové aj so syrokrémom.

A vášho syna?

Tiež má rád halušky, ale čo obľubuje najviac, to neviem. Myslím, že obľúbených jedál má viac. Všetko, čo manželka navarí, zje do poslednej omrvinky. Ja som sa vyjadril, že jediné, čo nemám rád, je paradajková polievka, ale aj tú zjem. No nemusím ju.

Nikdy sa nevyskytli prípady, že by vás syn naozaj vytočil?

Nespomínam si na žiadny. S deťmi sme nemali žiadne problémy, ani sme sa s nimi nemuseli učiť, boli samostatní. Obidvaja chodili aj na klavír. Pred tromi rokmi syn objavil moju gitaru, na ktorú som si zvykol zahrať ešte ako vysokoškolák, tak tiež teraz skúša nejaké akordy.

Vy viete hrať na gitare?

Gitaru som si kúpil ako stredoškolák. Bol som samouk. Sadli sme si s kamarátmi a spievali sme. Keď ju syn našiel, trochu som si na nej potrénoval a keď sa dcéra vrátila domov, zahral som dve skladby. Bola z toho uveličená; nedokázala uveriť, že to ovládam.

Akú hudbu najradšej počúvate?

Ako mladý som počúval skupiny Beatles, ABBA, Freddieho Mercuryho so skupinou Queen. Páčil sa mi aj Karel Gott či Helena Vondráčková. Dnes už niekedy ani neviem, ako sa niektoré moderné skupiny volajú, len rozoznávam peknú hudbu od tej, ktorá sa mi nepáči. Nikdy som nemal rád tvrdý beat. Momentálne sa mi páči napríklad Peter Cmorik, je to hudba, ktorá má perspektívu a presiahne aj hranice Slovenska. Rád si tiež vypočujem romantický klavír Jiřího Maláska. Najmä keď cestujem v aute, takáto hudba ma istým spôsobom upokojuje. Šoférujem rád a veľa, ročne prejazdím zhruba 50- až 60-tisíc kilometrov za rok.

Viete, akú hudbu počúva váš syn?

Myslím, že približne 50 percent toho, čo počúva, sa nám páči obidvom, počúva však aj iné žánre.

Čím vám doteraz urobil najväčšiu radosť?

On mi robí radosť neustále. Všetkým. Tým, ako sa učí, ako sa správa... A naposledy asi tým, že obe deti išli v lete s nami po dlhých rokoch na spoločnú dovolenku.

Viete, čím by ste mu vy dokázali urobiť najväčšiu radosť?

V minulosti som to vedel odhadnúť, teraz... Ťažko povedať.

V čom ste antitalent?

Hm... Mal som rád všetky druhy športu. Do čoho som sa pustil, to som si obľúbil, takže v tejto oblasti nie som antitalent. V hudbe tiež veľmi nie; to, čo som si hrával, sa mi celkom páčilo. Vo varení? To neviem posúdiť, pretože som to neskúšal. Keby som si otvoril kuchársku knihu, možno by som niečo zvládol. V škole som mal radšej logické predmety, ako je matematika či fyzika, nemal som rád, keď som sa musel učiť niečo naspamäť, napríklad v dejepise. Mal som z neho síce jednotku, no podľa mňa nezaslúžene. Naštudoval som si novú látku, usmial sa na pani profesorku, prihlásil sa a mal som jednotku. Raz ma však „vytiahla“, keď som sa nehlásil. Dala mi staršiu látku a dostal som päťku. Potom som mal z dejepisu na vysvedčení sólovú trojku.

V čom je antitalent váš syn?

Neviem... V testoch po skončení strednej školy mu vyšli nadpriemerné výsledky v každej oblasti.

Čo vám dokáže pokaziť náladu?

Neférovosť, ale v poslednej dobe sa snažím o to, aby som si nenechal náladu niečím alebo niekým pokaziť. Keď chce niekto ublížiť, jednoducho sa nad to povznesiem.

Na čo najradšej utrácate peniaze?

Vždy mi robilo radosť, keď som pomohol niekomu vo finančnej tiesni.

A na čo najviac?

(Dlhšia pauza.) Najviac asi na jedlo a na oblečenie. Potrebujem mať slušné oblečenie, ale nie som typ, ktorý veľa nakupuje. Ak niečo potrebujem, kúpim si to, no napríklad topánky nosím až do zodratia. Jednoducho si ich tak obľúbim, že ich nosím, kým nie sú zodraté.

Belgicko je povestné ako čokoládová krajina. Ako často si doprajete túto pochúťku?

Belgická čokoláda je naozaj vynikajúca, mám ju rád, ale jem ju málo, možno raz za mesiac, nejedávam veľa sladkostí.

Na čo utráca najviac peňazí váš syn?

Keďže študuje informatiku, má počítač, takže na rôzne doplnky do neho. Tiež je však taký, že rifle sú kúpi až potom, keď mu mama povie: kúp si už nové, tieto už máš zodraté. Neutráca veľa peňazí. Ani on, ani Lucka peniaze nerozhadzujú. Nekupujú veci pre to, že sa im páčia, kúpia si len to, čo potrebujú, aby mohli existovať.

Ľuba MOJŽIŠOVÁ

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 2. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 3. Crème de la crème po slovensky
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 5. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 8. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 1. Crème de la crème po slovensky
 2. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 8. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 25 311
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 087
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 963
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 11 148
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 920
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 671
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 140
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 951
 9. Po Slovensku na motorke 5 444
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 4 860
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

ilustračné foto

Letnú sezónu odštartovali prví na Orlíku.


a 1 ďalší 6 h
Vizualizácia rekonštrukcie od spoločnosti Natul.

Na rokovací stôl sa vracia aj kontroverzná téma Barín.


8 h
Spoplatnená je zatiaľ centrálna mestská zóna.

Parkovacie aj rezidentské karty sú naďalej platné.


12 h
Z cvičenia Slovenský štít 2021.

Počas cvičenia vzlietli z letiska na Sliači vrtuľníky Black Hawk.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


15. jún

Podobné prípady sa stali na viacerých miestach Slovenska.


17 h

Osoba na 15 metrov štvorcových už nie je limitom pre prevádzky v zelených a žltých okresoch.


TASR 14. jún

Zrazená osoba utrpela doposiaľ nezistené zranenia.


SITA 15. jún

Už ste čítali?