Zadarmo absolvovať kurz angličtiny alebo počítačový kurz. To sa hocikomu nepodarí. A keď ide o ženy na materskej, znie to ako niečo vymyslené. Takúto možnosť však mali ženy v Detve posledných dvanásť mesiacov. Dokonca dostali i bonus. V čase, keď boli na kurze, sa im o deti zadarmo postarali učiteľky.
Projekt začal Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVAR) vo Zvolene vlani v novembri a skončil v októbri tohto roku. Minuli naň viac ako milión korún a realizovali ho spolu s Materským centrom Kubko v Detve.
Prečo práve ženy na materskej? „Nemajú možnosť ďalej sa vzdelávať, musia ostať pri deťoch a strácajú kontakt. Náš projekt problém rieši,“ hovorí projektová manažérka Lívia Klimentová z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny vo Zvolene. Projekt bol plánovaný pre štyridsať ľudí, rovnako ako mamičky sa ho mohli zúčastniť i otcovia na materskej dovolenke. Nakoniec zareagovali iba matky, otcom sa do kurzov nechcelo. „Pritom v okrese Detva je na materskej dovolenke 28 otcov a 682 matiek,“ dodal riaditeľ Odboru služieb zamestnanosti UPSVAR Zvolen Leonard Lendvorský. Keďže sa po roku ukázal pilotný projekt realizovaný v Detve ako úspešný, chceli by ho rozšíriť na celé Slovensko. Zatiaľ pripravili projekty pre okresy Krupina, Zvolen a Žiar nad Hronom. Čo rozhodlo o tom, že projekt realizovali v Detve? Veľkú úlohu vraj zohrala prítomnosť Materského centra Kubko. To je občianskym združením, ktoré má prenajaté priestory v Centre voľného času. Pred rokom oslovovali viaceré združenia vo Zvolene i v Krupine, nakoniec sa do práce pustili iba v Detve. Účelom je, aby si ženy po materskej našli prácu. Do dvoch rokov by mala pracovať aspoň polovica z nich. „Už teraz, na konci projektu, je 34 percent účastníčok kurzu zamestnaných,“ dodala L. Klimentová.
Projekt v Detve bol jedným z viacerých, ktoré začal UPSVAR Zvolen vlani a skončí tento rok. „Ukončujeme viaceré investičné projekty na vytvorenie alebo udržanie voľných pracovných miest s firmou Continental vo Zvolene, Kúpeľmi Dudince a s firmami Way Industry Krupina a PPS Group Detva,“ doplnil riaditeľ UPSVAR Zvolen Vladimír Balko. Ostatné projekty sú zamerané napríklad na ľudí, ktorí prichádzajú na nové pracoviská. Ich cieľom je, aby na novom mieste ostali aspoň dva roky.
(ms)
Môžu prísť a nerobiť nič
Materské centrum Kubko v Detve funguje tri roky. „Najprv začalo sedem alebo osem matiek. Napísali sme projekty – podľa toho, čo koho zaujímalo. Teraz máme napríklad detské kluby, čo je projekt financovaný z Hodiny deťom,“ povedala zakladateľka a súčasná štatutárka Jana Gregušová.
Materské centrum je priestor pre matky s deťmi, ktoré v ňom môžu tráviť voľný čas počas materskej dovolenky. Stretávajú sa každý deň. Čo musí urobiť matka, ktorá chce prísť do centra? „Nič. Stačí prísť... Buď bude niečo robiť alebo si iba posedí, porozpráva sa a vypije kávu,“ dodala J. Gregušová. Namiesto matiek prídu občas staré mamy, poklebetia o najnovších telenovelách, oddýchnu si... A deti? Tie sa vyšantia s vrstovníkmi. (ms)