Nadšenie neskrýval archeológ Václav Hanuliak, keď sa vo Zvolene pri výkopových prácach na rekonštrukcii inžinierskych sietí pred budovou bývalej Živeny objavili v zemi zvyšky stavby. Miesto ihneď preskúmali. Podľa Hanuliaka ide o jednu z najvýznamnejších mestských brán, takzvanú Krupinskú bránu. „Podarilo sa nájsť časť mestskej hradby, ktorá naväzuje na jednu z hlavných mestských brán na ceste Via magna,“ vysvetlil. Popri Krupinskej bráne bola rovnako dôležitá Bystrická na druhej strane mesta. Ostatné brány ako Môťovská, Farská čo Ostrolúcka boli iba vedľajšími. Archeológ miesto prezrel, všetko, čo videl, zakreslil a skončil. „Vodári nemali prečo odkrývať pre mňa asfalt. Záleží teraz už na meste, či bude mať záujem túto významnú pamiatku zdokumentovať,“ dodal Hanuliak. Či sa dostane do okruhu záujmu mesta aj Krupinská brána, ukáže budúcnosť. Aká je predstava archeológa? „V Banskej Bystrici chcú skúmať bránu na Huštáku a prezentovať ju síce v modernom štýle, no na starých historických základoch. Podobne sa k tomu stavia aj mesto Krupina,“ povedal príklady archeológ a dodal: „História je daná a aj v súčasnosti sa od nej musíme odrážať. Mesto, ktoré tu vzniklo v 13. storočí, nám odkázali naši predkovia. My sa k tomu musíme postaviť tak, aby sme do budúcna pamiatky nezničili, ale zachovali.“ Minimálnou formou prezentácie starej brány by bolo vyznačenie jej pôdorysu v novom povrchu. Je to najjednoduchšie a najlacnejšie, hoci vo svete sú celkom bežné i oveľa honosnejšie formy prezentácie. Podklady archeológovia odovzdajú projektantovi, záleží na ňom, ako stavby zakomponuje do prostredia.
Hlavná brána nebola ďaleko od zámku, dnes ju od neho oddeľuje križovatka. Kedysi boli hradby mesta napojené na opevnenie zámku. Podľa Hanuliaka si najprv opevnenie vybudovala šľachta a dodatočne mesto. Časť základov opevnenia je pod štátnou cestou a križovatkou. A tam sa zrejme archeológom tak rýchlo dostať nepodarí. Krupinská brána vo Zvolene už dávno nestojí, no svojou veľkosťou by bola použiteľná i dnes. „Predstavu si môžeme urobiť podľa brány v rakúskom Hainburgu. Takú mal aj Zvolen v 16. storočí,“ vysvetlil V. Hanuliak.
(ms)
Pomohli aj sponzori...
Peniaze. Ani archeologický výskum sa bez nich nezaobíde. Vo Zvolene nie je v tomto smere situácia najhoršia, hoci aj tu veľa záleží od mesta, koľko na výskum vyčlení peňazí. Napriek tomu sa darí nájsť i sponzorov, napríklad na Pustý hrad prispela Bučina DDD i zvolenská ŽOS-ka. „Sme svetlým prípadom, ako sponzorovať takúto pamiatku. Som na to hrdý, že sa našli formy ako pomôcť takejto kultúrnej pamiatke,“ povedal archeológ Václav Hanuliak. Na Pustom hrade ešte minulý týždeň dokončovali konzerváciu architektúry, ktorú odkryli v tejto sezóne a zároveň pripravovali priestor pre budúci výskum.
(ms)