„Ročne príde Slovensko o päťsto patentov, za socializmu sme prišli za takéto obdobie aj o dve tisícky,“ tvrdí vynálezca Pavel Chovanec. Medzi tou päťstovkou je vraj aj jeho vynález upínacieho zariadenia pre poľnohospodársku a inú techniku. Patent podal v polovici októbra roku 2001 na Úrade priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici. Zaplatil všetky poplatky, aby svoje duchovné vlastníctvo uchránil nielen na Slovensku, ale aj v celom svete. Úrad mu zaevidoval a vydal potvrdenie o patentovom vzore a pridelil mu aj evidenčné číslo vynálezu.
„Keď som prišiel tohto roku na výstavu Agrokomplex, dostal sa mi do ruky dokument, v ktorom boli propagované novinky. Prelistoval som ho a zistil som, že tam bol uvedený traktor so zariadením, ktoré je totožné s mojim vynálezom. Zariadenie bolo prezentované ako neprekonateľný výkonný zdvíhací záves vyznamenaný radom ocenení. To ma prekvapilo,“ hovorí vynálezca zo Slatinských Lazov. Na vlastné oči sa presvedčil, že závesné zariadené bolo vypracované aj s pružinovým zaistením, no nebolo vyprofilované a univerzálne tak, ako v jeho. No základná myšlienka bola rovnaká.
Ak by už bol podobný patent vo svete zaregistroval niekto iný, náš patentový úrad by nebol zaevidoval vynález Pavla Chovanca. Keďže vynálezca musí svoj patent zverejniť na internete, od tej doby si môže ktokoľvek a kdekoľvek dokumentáciu vytlačiť a zrealizovať ju. Z toho logicky vyplýva, že nemecká firma, ktorá nápad uviedla na trh, ho musela „ukradnúť“. Pavel Chovanec sa obrátil na výrobcu a dostal aj odpoveď: „Povedali mi, aby som sa súdil, ale že oni majú lepších právnikov. Súd by ma stál asi milión korún. Zaplatil som si všetky poplatky, tak by ma patentový úrad mal chrániť,“ dodáva na margo problému. Kde sa stala chyba? Podľa vynálezcu pochybil v prvom rade patentový úrad. No jeho úradníci sa dnes odvolávajú na zákon o úžitkových vzoroch, ktorý vstúpil do platnosti až v polovici roku 2002. Podľa neho vraj nášmu vynálezcovi chýba ešte ďalšie potvrdenie o vynáleze. Keď ho však podával, vzťahoval sa na neho starý zákon. Okrem toho úrad mu mal vydať doklad o vynáleze do 36 mesiacov. Dostal však len patentový vzor. Hoci vynálezu bolo pridelené aj evidenčné číslo, doklad o ňom nemá dodnes a to aj napriek tomu, že si po uplynutí zákonom stanovenej lehoty predĺžil ochrannú lehotu ďalším poplatkom.
„Takto odchádza náš um do zahraničia. Máme tak deravé zákony, že nechránia nášho občana. Nechávame unikať fantastické vynálezy do iných krajín, ktoré z nich bohatnú a my chudobnieme,“ konštatuje Pavel Chovanec. Napriek sklamaniu v súčasnej dobe pracuje na ďalšom vynáleze. Prezradil nám o ňom len toľko, že má chrániť vodičov akýchkoľvek dopravných a pracovných vozidiel účinnejšie ako airbagy. „Už mám tento patent aj zaevidovaný,“ hovorí P. Chovanec.
J. SCHVARZBACHEROVÁ