Prvá súkromná základná umelecká škola vznikla vo Zvolene už pred štrnástimi rokmi. Založili ju manželia Kováčovci, ktorí záujemcom poskytujú alternatívne hudobné a tanečné vzdelanie podľa vlastných učebných osnov. Tie im schválilo Ministerstvo školstva SR. Štúdio má dva odbory: hudobno-tanečný a hudobný. „Rozhodli sme sa vzdelávať v hudobnej oblasti aj tanečníkov, ich tanečný prejav je potom prirodzenejší a výraznejší,“ vysvetľuje Pavol Kováč. „Už od najmenšieho veku sa na najjednoduchších pesničkách učia čistému spevu v správnej hlasovej polohe. Neskôr dokážu spievať z nôt – aj dvoj- či trojhlasne.“ Z takýchto pôvodne tanečníčok vzniklo aj známe džezové vokálne trio Sweet Little Chicks, ktoré mohli Zvolenčania vidieť už viackrát vystupovať na zvolenskom námestí. Trio mladučkých pôvabných dievčat so sprievodom živej kapely už však koncertovalo aj v zahraničí. Pri škole pôsobí aj nemenej známy detský folklórny súbor Lastovičky, ktorý má za sebou tiež rad vystúpení – z posledných môžeme spomenúť účasť na celoštátnej súťaži folklórnych súborov v Košiciach, kde sa umiestnili v zlatom pásme, alebo vystúpenie na 11. ročníku Hontianskej parády v Hrušove – čo je pre žiakov nepochybne výborná motivácia. Stimulom však môže byť aj ďalšie smerovanie v živote. „Všetci naši absolventi, ktorí sa rozhodli pokračovať v štúdiu na konzervatóriu, nemali s prijatím problémy, v tomto smere máme stopercentnú úspešnosť,“ prezrádza Pavol Kováč. Ďalší jeho bývalí žiaci študujú tanec aj na vysokých školách umeleckého zamerania, dokonca aj v Prahe.
Hudba a počítač - novinka, ktorá oslovila aj 64-ročného „žiaka“
Hoci hudobno-tanečný odbor má väčšiu tradíciu a je aj navštevovanejší, záujem je tiež o hudobné vzdelanie – aj vďaka novinkám, ktoré súkromná škola Kováčovcov ponúka. Zápis detí je pritom bez ohľadu na vek, hlavným kritériom je záujem. „Aj v tomto odbore ponúkame alternatívne predmety, ktoré sú menej rozšírené. Sú to bicie nástroje a marimba, saxofón, elektrická či klasická gitara, ale tiež populárny a džezový spev,“ vyratúva Pavol Kováč. „Novinkou je od minulého školského roka predmet hudba a počítač. Je to hra na klávesové elektronické nástroje a využitie počítačov v hudbe a v práci so zvukom. Deti hrajú na klasické klaviatúry, ktorými ovládajú hudobné syntezátory umiestnené v počítači. Je to trend budúcnosti. Žiaci sa tiež učia spracovávať hudbu v počítači, pričom pracujú s viacerými programami.“ Na Slovensku je to zatiaľ ojedinelý spôsob vzdelávania, pričom predmet môžu navštevovať aj deti, ktoré sa venujú hudbe, aj keď nevedia hrať na žiadny nástroj. Naučia sa však vytvoriť si v počítači vlastnú skladbu (žiadne písanie nôt) či videoklip.
Hoci je škola určená predovšetkým pre deti, najstarší žiak má úctyhodných 64 rokov. Do Zvolena dochádza tento muzikant z Banskej Štiavnice spolu s 35-ročným synom práve kvôli novinke, ktorá spája hudbu a počítač. „Je to úžasná novinka,“ dodáva Pavol Kováč, „pričom punc kvality podčiarkuje aj skutočnosť, že vyučujúci Bohuslav Stopka učil tento predmet dva roky na súkromnej škole Sibford School vo Veľkej Británii. Tam je tento spôsob výučby bežný, tam z neho dokonca aj maturujú.“
Okrem toho, že sa žiak naučí hrať na klávesový nástroj, naučí sa pracovať s počítačom a s internetom, ovládať anglickú počítačovú terminológiu, pracovať so zvukom a zvukovou technikou, zvládne klasickú hudobnú teóriu pomocou počítačových hudobných hier a mnoho ďalších poznatkov zo sveta popmusic.
Tancujú, no poznajú aj noty
Tanec je podľa odborníkov najprirodzenejším spôsobom, ako si zachovať zdravie a ako sa udržať vo forme po psychickej aj fyzickej stránke. Súkromná základná umelecká škola manželov Kováčovcov ponúka výučbu tanca moderného a výrazového, džezového, klasického a ľudového. Súčasťou tanečnej výučby je hudobná príprava, takže tanečníci sa naučia základy hudobnej teórie a naučia sa aj noty. A k tomu ešte hrať na niektoré jednoduchšie hudobné nástroje. Je to napríklad zobcová flauta a v rámci ľudového tanca ústna harmonika, drumbľa či šesťdierková píšťalka. Šikovnejší sa učia hrať aj na heligónke.
Pripravila Ľuba MOJŽIŠOVÁ