Zvolen - Svetový deň utečencov bol 21. júna a vo Zvolene si ho pripomenuli na neformálnom stretnutí azylantov i ľudí, ktorí im pomáhajú. Či už profesionálne, alebo ako dobrovoľníci. Stretnutie v dome Phorum spestrila zaujímavá hudba, výstava malieb Haranta Sarkisiana – utečenca z Iraku, koberce od čečenskej utečenky Larisy a čečenské jedlá. Tie pripravili utečenky - Malika i Larisa.
„Pozvali sme rôznych ľudí, napríklad takých, čo utečencom niečo darovali... Študentku, ktorá pomáha doučovať deti utečencov i ľudí z mestského úradu i úradu práce. Všetkých, ktorí určitým spôsobom prichádzajú s azylantmi do styku,“ povedal nám Kajo Zbořil zo Slovenskej utečeneckej rady. Táto organizácia vznikla v decembri a dala dokopy ľudí, ktorí sa v rôznych iných organizáciách venovali utečencom. „Predtým sme tiež pomáhali cez mimovládne organizácie, tie však pomoc utečencom nikdy nemali ako svoju nosnú činnosť,“ dodal K. Zbořil. Štátnu pomoc utečencom zastrešuje Migračný úrad, pod ktorý spadajú utečenci a žiadatelia o azyl. Žiadatelia o azyl žijú v utečeneckých táboroch. Ľudia, ktorí azyl dostanú, sa môžu ubytovať napríklad v Integračnom stredisku vo Zvolene. Prvý polrok, potom si musia hľadať vlastné ubytovanie. Niekedy im byt pomôže nájsť aj Migračný úrad. Tak ako čečenskej rodine, o ktorej sme písali pred rokom. Byt im ponúkli – v Lučenci. „Tu vo Zvolene však už mali známych a akési zázemie... Zistili, že vo Zvolene si môžu byt prenajať za rovnaké peniaze,“ povedal Zbořil. Boli by v cudzom meste, deti by museli zmeniť školu a spolužiakov... Rozhodli sa ostať. „Takmer rok už žijú v prenajatom byte,“ dodal Kajo Zbořil. Nemajú síce stálu prácu, žijú skôr z občasných brigád a sezónnej práce. Neplatičmi nie sú, doteraz si všetky záväzky vyplatili. Mesto Zvolen má šesť bytov, ktoré obývajú utečenci. „Mesto sa nebráni a je ochotné diskutovať o umiestnení utečencov,“ dodal Zbořil, ktorý sa utečencom venuje už roky. Jeho úlohou je sociálne poradenstvo, teda sprevádzanie k lekárovi, na úrady a zoznamovanie sa s mestom a spoločnosťou. Snaží sa tiež pomáhať deťom pri zvládnutí školy, zabezpečuje sociálnych pracovníkov. Jedným z projektov je tiež jazyková príprava azylantov, ktorú financujú cez európske fondy. Pomáhajú im tiež pri hľadaní práce. Sociálny pracovník zistí, čo utečenec robil vo svojej domovine, aké má znalosti či danosti, ktoré by mohol uplatniť na Slovensku. Hovorí sa tomu audit zručnosti. Na základe diagnostiky sa ukážu potreby - rekvalifikačný kurz či kurz slovenčiny. Napríklad Malika. Čečenské jedlá nepripravila náhodou. „Mám sen... Chcela by som otvoriť vo Zvolene čečenskú reštauráciu,“ povedala. Jej jedlá boli chutné a, ako zdôraznila, aj zdravé.
(ms)
Mestá môžu dostať peniaze na byty
Sociálnu problematiku má mesto Zvolen spracovanú v koncepcii. Jedna časť sa venuje práve integrácii utečencov do bežného života. „Práve teraz sa spracováva akčný plán, kde zakomponujeme aj tieto veci,“ povedal viceprimátor Zvolena Vladimír Šedo. Politika UNHCR sa mení, nebude priamou podporou utečencom. Od budúceho roku budú môcť podľa viceprimátora dostať peniaze mestá napríklad na rekonštrukciu bytov určených utečencom.