Občianske združenie Detva pre 3. tisícročie a obce Kriváň, Dúbravy a Vígľaš zorganizovali minulý utorok odborný seminár zameraný na príležitosti rozvoja vidieka okolo Poľany. Uskutočnil sa v Kriváni. Jeho cieľom bolo oboznámiť starostov, primátorov a tiež predstaviteľov poľnohospodárskych družstiev i podnikateľov s možnosťami výroby vlastnej elektriny, plynu, tepla... Surovinou by bolo drevo, rastlinné produkty a odpady. Dozvedeli sa tiež o zámere zriadenia Európskeho energetického centra v Podpoľaní.
Každý starosta vie najlepšie, kde sú rezervy rozvoja obce. Seminár o rozvoji vidieka mu pomôcť môže, i nemusí... „Vychádzam z poznatkov získaných od občanov. Prostredníctvom ankety sme požiadali ľudí, aby určili priority. Občan sám povedal, čo dá na prvé, druhé, tretie miesto,“ povedal nám Jozef Výbošťok, starosta obce Klokoč. Každého viac trápi povedzme rozbitý chodník, ktorý má pred domom, každému vadí to, čo je bližšie. Rozvoj vidieka je úzko spätý so zamestnanosťou. Aké možnosti sú v Klokoči? Poľnohospodárstvo ľudí v minulosti živilo... „Vytvárame priestor aj pre to, aby samostatne hospodáriaci roľníci a súkromní podnikatelia našli miesto v našej obci a myslím si, že situácia sa zlepšuje. Na druhej strane s očakávaním sledujeme budovanie priemyselného parku vo Vígľaši,“ dodal starosta Výbošťok. Aj on sa snažil získať peniaze z viacerých fondov. Jeden projekt si dali vypracovať, ďalších šesť už robili na obecnom úrade sami. Komisie ich hodnotili ako veľmi dobré, napriek tomu prešli iba dva. Kvôli nedostatku zdrojov.
Seminár o rozvoji vidieka nepriniesol žiadne veľké zmeny, ba ani revolučný pohľad na vec. To si od neho ani nikto nesľuboval. „Považujem to za prvý malý krôčik k niečomu veľkému,“ povedal starosta Kriváňa Jozef Klimo. Podľa neho by sme mali využiť to, čo nám príroda dáva. Energetické centrum sa zatiaľ zdá ako utópia, no vo svete sú takéto centrá celkom bežné. Iba v Rakúsku je ich niekoľko desiatok. „Pre osídlenie pod Poľanou je tento projekt hádam jediným možným riešením ako dať ľuďom prácu,“ dodal starosta Vígľaša Pavel Výboh. Podobne zareagoval starosta Dúbrav Ján Ľalík. Podľa štúdie by bioplynová stanica, ktorá by zabezpečila palivo pre obec, potrebovala 250 hektárov pôdy. Takýto zaistený odbyt by pomohol poľnohospodárom i obci.
(ms)
Obciam chýba koordinácia
Prax ukázala, že pri rozhodovaní o peniazoch z fondov nerozhoduje iba kvalita vypracovaného projektu. Hodnotiace komisie sa niekedy bránia priklepnúť peniaze tam, kde ich dali v minulosti. Napriek výbornému projektu... „Môj kolega – starosta z Detvianskej Huty povedal, že tu chýbajú Okresné národné výbory. Kvôli jednému... V minulosti mali starostovia poradný hlas. Sami sme si povedali, čo je v regióne potrebné. Teraz sa v B. Bystrici alebo v Bratislave nie vždy dobre odhadne, čo je pre región skutočne najlepšie. Váha samosprávy sa oslabila,“ povedal starosta Kolokoča Jozef Výbošťok. (ms)