Parlamentné voľby 2006
Parlamentné voľby sa budú konať 17. júna od 7:00 hod. do 22:00 hod. Pre tohtoročné parlamentné voľby platia tri významné zmeny - budú môcť voliť aj slovenskí občania zdržujúci sa v zahraničí, - politické subjekty, ktoré sa chcú zúčastniť volieb, musia zaplatiť kauciu 500 tisíc korún, ktorá im bude vrátená v prípade, že získajú viac ako 2 % hlasov a parlamentné voľby budú trvať iba jeden deň.
Kto môže voliť?
Právo voliť má každý občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 18 rokov. Aj pri dosiahnutí potrebného veku sa volieb nemôže zúčastniť občan, ak - jeho osobná sloboda bola obmedzená z dôvodu ochrany zdravia ľudí (napr. je prenášačom epidemiologického vírusu), je počas konania volieb vo výkone trestu (bol právoplatne odsúdený), bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony (svojprávnosti).
Podľa nového zákona sa volieb môžu zúčastniť aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí. Podmienkou je, že takýto volič požiada o zápis do osobitného zoznamu voličov. Volieb sa môžu zúčastniť aj občania s trvalým pobytom v SR, ktorí budú v čase volieb v zahraničí. Podmienkou je, že takýto volič požiada obec, v ktorej má trvalý pobyt, o voľbu poštou. Písomná žiadosť musí byť doručená najneskôr 50 dní predo dňom volieb.
Čo si vziať do volebnej miestnosti?
Hlavne preukaz totožnosti (občiansky preukaz, nie cestovný pas). Pero bude vo volebnej miestnosti priamo „za plentou“. Ak niekto pri sebe nemá preukaz totožnosti už neplatí možnosť, aby mu boli vydané hlasovacie lístky, ak ho spoznal aspoň jeden z členov volebnej komisie, alebo ak preukázal svoju totožnosť svedectvom dvoch osôb, ktoré sú známe komisii. Preto v prípade, že si volič svoj preukaz totožnosti nepriniesol, jedinou možnosťou je vrátiť sa poň a prísť ešte raz.
Čo má volič robiť vo volebnej miestnosti?
a) Preukáže svoju totožnosť a po zázname v oboch rovnopisoch zoznamu dostane prázdnu obálku a hlasovacie lístky (1 lístok pre každú kandidujúcu stranu či koalíciu – celkovo 21 hlasovacích lístkov).
b) Zoberie lístky a obálku a odoberie sa za „plentu“ (priestor na úpravu hlasovacieho lístku).
c) „Za plentou“ vloží do obálky iba jeden hlasovací lístok. Na hlasovacom lístku, ktorý vkladá do obálky, môže zakrúžkovať štyroch konkrétnych kandidátov, ktorým dáva prednosť.
d) Po vyjdení spoza „plenty“ vhodí zalepenú obálku do volebnej schránky (urny).
Ak sa pri vyberaní strany pomýli na požiadanie mu komisia vydá za nesprávne upravené hlasovacie lístky iné.
Ako sa posudzuje platnosť hlasovacích lístkov?
Keďže sa v parlamentných voľbách volia politické strany alebo koalície, na ich prospech sa rátajú i hlasovacie lístky, na ktorých sú mená kandidátov prečiarknuté, menené alebo dopisované. Na takéto úpravy sa neprihliada, a takéto hlasovacie lístky sú platné. Ak volič dal na hlasovacom lístku prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, takýto hlasovací lístok sa ráta v prospech strany alebo koalície, na prednostné hlasy sa však neprihliada. Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné.
Ak o platnosti hlasovacieho lístka alebo prednostného hlasu vzniknú pochybnosti, rozhoduje s konečnou platnosťou samotná okrsková volebná komisia. Tzv. prednostné hlasovanie je bežné a typické pre voľby politických strán a koalícii, v ktorých si volič vyberá politickú stranu alebo koalíciu. Prostredníctvom prednostného hlasu má však zároveň možnosť uprednostniť kandidáta pred ostatnými, a pomôcť mu, aby sa za určitých okolností „posunul“ na vyššie, teda zvoliteľnejšie miesto na kandidátke.
Je možné zakrúžkovať najviac štyroch kandidátov, pričom kandidát sa posunie na najvyššie miesto kandidátnej listiny, ak získal najmenej 3% prednostných hlasov z celkového počtu hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu.
Napr.: strana X získala celkovo 1000 hlasov, z nich 50 voličov zakrúžkovalo konkrétneho kandidáta ZZ (pôvodne na 8. mieste kandidátky) – dôsledkom by bolo, že sa kandidát ZZ posunie z 8. na 1. miesto kandidátky (samozrejme ak iní kandidáti danej strany či koalície nezískali viac prednostných hlasov).
Kedy budú vyhlásené výsledky volieb?
Zverejnenie celkových výsledkov sa spravidla koná nasledujúci deň po dni volieb, v tomto prípade teda v nedeľu 18. júna 2006.
J. SCHVARZBACHEROVÁ