Krupina – Jarné a jesenné záplavy, ktoré ohrozujú životy a majetok ľudí na celom území Slovenska, sa stali v posledných rokoch už pravidelnosťou. Primátori a starostovia hromžia, že sa proti nim nič nerobí. Krupinčanom sa napriek tomu po šiestich rokoch podarilo začať práce na regulácii rieky Krupinica.
Trinásty júl roku 1999 sa zapíše do análov Krupiny ako čierny deň. Búrka a prietrže mračien vtedy rozvodnili rieku Krupinica, ktorej hladina sa zdvihla až do päť a polmetrovej výšky. Pršať začalo o ôsmej večer a prívaly vody sa z oblohy liali takmer hodinu. Rieka sa valila a brala so sebou všetko, čo jej prišlo do cesty: stromy, autá, hŕby kamenia, trhala asfalt i betón, liala sa do záhrad, pivníc, do domov...Dolu krupinským námestím sa hnal mohutný prúd vody. O jeho sile hovoril aj fakt, že odniesol novinový stánok. Vodný príval si vyžiadal aj jednu obeť, zahynul 34-ročný Jaroslav Poliak, otec troch detí. Pri odstraňovaní následkov povodne pomáhal každý. Miestne firmy poskytli mechanizmy, zapojili sa požiarnici, elektrikári, záchranári i samotní obyvatelia. Hneď v osudnú noc zabezpečil mestský úrad postihnutým občanom náhradné ubytovanie v škole a internáte učilišťa, väčšina sa však uchýlila u príbuzných a známych. Mesto bolo bez vody. Škody sa vyšplhali na viac ako 200 miliónov korún.
„Po povodniach v 99-tom sme sa stretli s profesorom Jakubiskom z Technickej univerzity vo Zvolene a požiadali sme ho o pomoc. Vypracoval niekoľko protipovodňových riešení,“ hovorí primátor Krupiny Ján Hambacher. Návrhy sa pozdávali aj Štátnemu vodohospodárskemu podniku a tak sa Krupinčania pustili do ich realizácie. Najskôr bolo potrebné pripraviť pozemky okolo rieky. V rýchlejšom napredovaní ich však zdržali povodne, ktoré sa prehnali východným Slovenskom. Práce, ktoré sa na regulácii Krupinice mali začať v roku 2004, sa presunuli až do týchto dní. „Práce sú len v začiatkoch, ale už dostávajú fazónu. Obyvatelia sa vypytujú, čo to robíme. Sme šťastní, že po šiestich rokoch aktivít a presviedčania bude Krupinica krajšia a hlavne bezpečnejšia pre ľudí, ktorí žijú na jej brehoch,“ dodáva primátor. Reguláciu rieky mesto financuje len z peňazí pochádzajúcich z európskych fondov. Úprava šesťstometrového úseku rieky bude stáť 24 miliónov korún a mala by byť ukončená do konca leta. Ale ako tvrdí primátor Hambacher, keďže ide o náročné dielo...
J. SCHVARZBACHEROVÁ