Zľava Seben, Ivanko, Hofbauer. Foto: Archiv SKS
Vytvoriť základný rekord a zapísať ho do Guinnessovej knihy rekordov. Taký je zámer troch zvolenských seniorov, ktorí sa pripravujú na štafetový zjazd na lyžiach masívom Mont Blancu. Tím tvoria lyžiarski mušketieri Vladimír Ivanko, Milan Hofbauer a Miroslav Šebeň, no možno sa partia rozrastie ešte o štvrtého, tentoraz najstaršieho mušketiera.
O čo pôjde?
Štafetový zjazd, to znamená prekonať asi 24 kilometrov dlhý ľadovcový terén v masíve Mont Blancu. Štart je vo výške 3842 m n.m. pod vrcholom Aiguille du Midi. Trať vedie ľadovcovou dolinou Vallée Blanche do cieľa v Montenvers s prevýšením 1930 metrov. Veteráni chcú trasu prekonať, pochopiteľne, na lyžiach, no ak budú niektoré úseky príliš náročné, zdolať ich môžu výnimočne aj po vlastných, s lyžami na pleciach.
Kto sú títo mušketieri?
Traja aktívni seniorskí pretekári z lyžiarskeho Ski klubu Senior Zvolen: v kategórii B1 Vladimír Ivanko (1950), v kat. B2 Milan Hofbauer (1941), v kat. B3 Miroslav Šebeň (1938). Pretekári sú v seniorskom veku podľa pravidiel FIS v kategóriách Masters B1 (56- až 60-roční), B2 (61- až 65-roční) a B3 (66- až 70-roční).
Ako sa meria rekord?
Pre zápis základného a ďalších rekordov sa počíta súčet časov od štartu do cieľa v hodinách, minútach a sekundách. Štartér odštartuje prvého účastníka spustením stopiek umiestnených v špeciálnom puzdre na štafetovom kolíku, ktorý si účastníci na označených miestach odovzdávajú. V cieli štafetový kolík prevezme cieľový rozhodca, ktorý stopky zastaví. Vierohodnosť času spolu so zápisom z pretekov musia potvrdiť podpisom okrem rozhodcu na štarte a v cieli minimálne ďalší dvaja svedkovia. Časti trate bude snímať kamera.
Prečo to neskúsiť?
Iniciátorom originálnej športovej akcie je lyžiarsky veterán zo zvolenského Ski klubu Senior a jeho predseda Vladimír Ivanko. „Kolegov som na toto dobrodružstvo začal nahovárať, keď som sa dozvedel o istom japonskom dôchodcovi, ktorý na lyžiach prešiel údolím Vallée Blanche. Zapísali ho do Guinnessovej knihy rekordov ako najstaršieho človeka, ktorý absolvoval túto trasu na lyžiach,“ hovorí. On aj ďalší dvaja zakladajúci členovia klubu Hofbauer a Šebeň sú skúsení lyžiari. Stále aktívne pretekajú v okruhu Slovenského pohára v zjazdovom lyžovaní v kategórii Masters a vo svojich kategóriách patria medzi najlepších na Slovensku. „Vymyslel som zjazdársku štafetu, čo v lyžovaní vlastne ani neexistuje. Milan s Mirom boli spočiatku zaskočení, no napokon súhlasili. Základ tímu bol na svete. Potom už nastala zložitejšia práca s vybavovaním všetkých formalít spojených s cestou. Museli sme vyriešiť otázku ubytovania, zásobovania, dokumentácie nášho zjazdu či lekárskeho dozoru (s výpravou tak pocestuje aj chirurg Jozef Ježík st., pozn. red.). Na tom pracujeme prakticky dodnes, to však neznamená, že popritom netrénujeme a nesúťažíme. Pravidelne získavame popredné umiestnenia v súťažiach. Sme síce ľudia vo vyššom veku, no jeseň života nechceme tráviť doma pri televízore. Veríme, že štafetou pod najvyšším vrcholom Európy sa nám podarí zviditeľniť Slovensko a dokázať, že slovenskí dôchodcovia nepatria do starého železa.“
Traja lyžiarski „mušketieri“ budú pravdepodobne štyria (ako v Dumasovom románe). Meno štvrtého a údajne najstaršieho účastníka nám však zatiaľ neprezradili.
Podľa predpokladu sa na cestu vydajú 8. apríla, je však možné, že termín o týždeň – dva posunú. Definitívne o tom rozhodnú meteorologické správy a niektoré ďalšie okolnosti. Kým šéf výpravy Vladimír Ivanko bol takmer celý minulý týždeň v zahraničí, kde mal neodkladné povinnosti, ďalší dvaja lyžiari poctivo trénovali. „Pre mňa je to stále ešte neuveriteľné, ale idem do toho,“ prezradil 68-ročný Miroslav Šebeň, ktorý ako lesník a lyžiar pochodil Slovensko a zúčastnil sa aj legendárneho Vassovho behu na lyžiach vo Švédsku. „Bez pohybu jednoducho nevydržím,“ priznáva jeho o niečo mladší kolega Milan Hofbauer. „Som na dôchodku, a tak mám konečne dosť času na športovanie a na lyžovanie predovšetkým. Rekord láka, tak prečo to neskúsiť?“
Marek PLANDOR