Piatkové ráno znova zaskočilo. Namiesto dlho očakávaného slnka sa za oknami miešal dážď so snehom. Bol pritom už sedemnásty marec. Pár dní pred oficiálnym príchodom jari. Odborníci tvrdia, že je dokázaný vplyv počasia na organizmus. Každý z nás je viac alebo menej meteosenzitívny. Pre meteosenzitívnych ľudí sa v predpovediach počasia udávajú osobitné záťažové stupne. Aj depresiám z počasia sa však dá podľa odborníkov brániť. Sychravému počasiu podľa nich najlepšie vzdorujú ľudia, ktorí majú jasnú predstavu o tom, čo chcú v živote dosiahnuť. K optimistickej nálade pomáha dobrá hudba a šport. Ak ste sa doteraz neodhodlali navštíviť fitnescentrum a cítite sa „pod psa“, možno by ste to mohli skúsiť práve teraz. Komu priveľmi chýba slniečko, nech navštívi solárium, alebo nech si aspoň vysvieti dom či byt. V takom nostalgickom čase odporúčajú psychológovia ako terapiu porozprávať sa s priateľmi alebo ľahnúť si so šálkou čaju pod deku a posnívať si, čítať, počúvať hudbu a pozorovať prírodu.
Také sú rady odborníkov. A čo radia bežní ľudia, ktorých sme oslovili v uliciach Zvolena? Ako na nich pôsobí tohtoročná dlhá zima?
Ján Baláž: Ja som zvyknutý na zimu. Celý život som učil telocvik, takže zima, to je pre mňa synonymum kopcov a lyží. A jar synonymom turistiky. No najradšej mám aj tak leto. Niekedy, možno pred dvadsiatimi rokmi, to bola zima, lebo som celé dni prežil v horách na lyžiach, ale ani dnes nepociťujem v zime, ani v pochmúrnych dňoch, žiadne depresie, ani zdravotné problémy.
Vojtech Livo: Je pravda, tej zimy je už dosť. Keď som sa ráno zobudil a videl, že znova napadol sneh, nepozdvihlo mi to náladu. Organizmus si už žiada slnko, teplo, vtedy má človek určite lepšiu náladu. Vtedy človek vstáva s pocitom, že je vitálnejší, plný energie, a tým aj výkonnejší. Ale nepoddávam sa depresiám z počasia, to by som si ešte viac tú zimu sťažil. Človek musí prečkať a zmieriť sa s tým, čo je a musí si nájsť nejakú aktivitu. Prechádzku, športové aktivity, posedenie s priateľmi pri káve. Keď sa človek uzatvorí doma, to je to najhoršie, čo môže byť na depresie.
Dagmar: Nech je počasie akékoľvek, či je zima či teplo, človek sa mu musí prispôsobiť. Svojou životosprávou, svojím životným rytmom. A depresiám môže človek prepadnúť, aj keď je pekné počasie. Ja sa zime prispôsobujem pohybom. Túto sezónu mám za sebou už 300 kilometrov na bežkách. Chodím tiež plávať, keď ešte nie je sneh, na turistiku, a keď je veľmi zlé počasie, prečítam si knihy.
Ján Šimko: Už ma hnevá táto zima, nič sa nedá, ani robiť. Mám sezónne zamestnanie, takže teraz sa len poflakujem, nemám čo robiť. Keď môžem, trávim voľné chvíle s partiou, to je najlepšie v tomto počasí, pokecať si o tom, čo nás baví. Hoci zima nevplýva zle na moje zdravie a nepociťujem žiadne zdravotné ťažkosti, uvítal by som, keby už bolo teplejšie.
Alena Ilavská: Pochádzam z Kysúc, takže dlhé zimy boli u nás normálne. Zima patrí k mojim obľúbeným ročným sezónam, keďže som lyžiar a vyrastala som viac-menej na svahoch. Som na ňu zvyknutá a ani si nepamätám, našťastie, kedy som naposledy mala chrípku. Rada však mám aj leto, kontrast zimy.
Jolana Ivanová: Tak to má byť, zima je dobrá. Taká bola niekedy, je to úplne normálne, aj keď nám sa to dnes nezdá. Napokon, aj tak sa už pomaly oteplieva. Zdravotné problémy z pochmúrneho počasia nemávam. Chodím veľa von, na prechádzky. Snažím sa nebyť doma zatvorená, to je ideálne. Ale aj tak sa už teším na jar, tú milujem. Zima nepatrí k mojim obľúbeným sezónam.
Ľuba MOJŽIŠOVÁ