Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Predstavujeme Očovú

Najväčšia obec v okrese

Obecná rada v Očovej zasadala ešte 22. februára, o šesť dní neskôr sa na rokovaní stretlo aj obecné zastupiteľstvo. Schválilo najdôležitejší dokument a tým je rozpočet. Od začiatku roku išli na rozpočtové provizórium. Obec je oproti ostatným vo výhode, je najväčšou vo Zvolenskom okrese a má až dvetisícsedemsto obyvateľov. Možno aj viac. Niektorí Rómovia síce kúpia dom, koľkí sa však doň presťahujú nevie nikto. Rozpočet obce je takmer dvadsaťsedem miliónov, väčšinu príjmu tvoria podielové dane. „Obec nemá žiadne podnikateľské aktivity. Iba malú hospodársku činnosť, ktorá je pre chod obce nevyhnutná. Bez nich by som si to nevedel predstaviť,“ hovorí starosta Očovej Juraj Kubiš. V minulosti bol v obci podnik služieb, pravdaže väčší ako je v súčasnosti, kedy je v ňom zamestnaných šesť chlapov.

SkryťVypnúť reklamu

Obecný majetok je najmä v budovách, Očová nemá žiadne väčšie lesy alebo iné majetky, z ktorých by mohli do rozpočtu „tiecť“ peniaze. „O budovy by sme v žiadnom prípade nechceli prísť. Využívame ich pri úveroch, za ktoré ručíme práve budovami,“ hovorí starosta. Naposledy si obec brala úver kvôli vybudovaniu chodníka na Ulici 1. mája, ktorý pokračuje aj na Ulici SNP. Ten je z väčšej časti už hotový, tento rok na ňom urobia iba drobné opravy. Ide iba po jednej strane cesty, obojstranný by bol veľmi drahý. Výstavba domov to napokon ani neumožňuje – domy sú príliš blízko cesty. Investícia do chodníka zhltla okolo štyroch miliónov korún, z nich si museli polovicu požičať. „Možno by sme zvládli aj celú štvormiliónovú investíciu z vlastných prostriedkov, nechceli sme však ísť do rizika. Ochromili by sme si ďalšiu činnosť, nič iné by sme už nemohli robiť,“ hovorí starosta Juraj Kubiš.

SkryťVypnúť reklamu

Ochotníci majú novú divadelnú hru

Veľmi aktívni sú očovskí divadelní ochotníci. Pred niekoľkými dňami sa domácim divákom predstavili s premiérou hry Kmotor. Poslednú nedeľu ju zopakovali v repríze. „Pozval som na ňu aj kolegov z Dúbrav, Detvy, Hriňovej, no aj zo Stožku, Zvolenskej Slatiny a Lieskovca,“ dodáva starosta. Viaceré okolité obce majú vlastných ochotníkov, tie sa občas predstavia so svojimi divadelnými hrami aj v Očovej.

Kino vybavili novou premietačkou

Kým kiná v malých obciach kapú jedno za druhým, v Očovej sa rozhodli kino zachovať. „Pokračujeme ďalej,“ hovorí rozhodne starosta. Ešte nedávno stáli pred touto otázkou, keď potrebovali kúpiť novú premietačku. Tú kúpili, takže teraz by bolo nelogické kino zatvoriť. Podľa starostu je o kino v obci stále záujem, po tom čo uvažovali o zredukovaní predstavení, dostal starosta niekoľko listov od nespokojných občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Zeleň aj živý plot okolo cintorína

V rozpočte obce našla svoj priestor tentoraz aj investícia na obnovu zelene. „Kedysi mala naša obec veľmi peknú zeleň. Teraz sme vyčlenili na nákup stromov a kríkov desaťtisíc korún,“ dodáva Juraj Kubiš. Okrem obecných peňazí by chcela obec získať peniaze aj z fondov. Ak by projekt prešiel, tak by investovali oveľa viac. „Potom by sme upravili i okolie cintorína. Kedysi bol okolo cintorína kovový plot, ten však čiastočne rozkradli. Chceli by sme tam spraviť živý plot, ten už nerozkradnú,“ dodáva starosta.

Chodníky budú čistiť frézou

Zimná údržba v Očovej sa nemôže porovnávať s údržbou ciest niekde na Látkach. Napriek tomu jej venujú zvýšenú pozornosť. Ľudia žijú v osadách, žijú aj v osamotených usadlostiach... „Nemám svedomie neodhrnúť cestu k osamoteným domom, najmä keď v nich žijú starší občania,“ hovorí starosta. Tí potrebujú mať v dosahu zdravotnú starostlivosť, potrebujú cestu, po ktorej sa k nim dostane záchranka. Keby nie... „Kto bude potom zodpovedný? Asi len ja,“ dodáva Juraj Kubiš. Na zimnú údržbu využíva obec techniku poľnohospodárskeho družstva, s ktorým má zmluvu. Traktory však vyčistia iba cesty. A chodníky? O tie by sa podľa zákona mali starať občania. Každý pred svojim domom. Nie každý človek to však zvládne, veď v niektorých domoch bývajú staré ženy a je obtiažne od nich vyžadovať, aby s lopatou v ruke čistili chodník pri výdatnej snehovej nádielke. „Musíme to sami zabezpečiť a preto chceme kúpiť snehovú frézu,“ hovorí starosta.

Statik neodporučil používať telocvičňu

Veľké starosti robí starostovi školská telocvičňa, ktorá je doslova v havarijnom stave. „Napohľad je to krásna nová budova, no zrejme sa pri jej výstavbe nedodržali všetky postupy. Strecha budovy je veľmi zlá, podľa statika dokonca nevyhovujúca. Preto je v súčasnosti telocvičňa zatvorená,“ hovorí starosta Kubiš. Strechu treba zrekonštruovať aj na škôlke. Na obidve strechy potrebuje obec asi tri milióny korún. Hoci sa pokúšajú zohnať peniaze z fondov, na tieto investície vyčlenili peniaze aj v obecnom rozpočte. Aj keby im projekty oboch striech schválili, tak či tak by ich najprv museli zaplatiť zo svojich. Z fondov by dostali peniaze až neskôr. „Nemôžeme už čakať,“ zdôrazňuje starosta.

Kedysi fungovali v Očovej dve materské školy, neskôr museli jednu zrušiť. Využili ju pre čistiareň, lekáreň a prádelňu.

Keď na pracovisku nafúka, tak končí

Nezamestnanosť je niečo nad desať percent. Na malé obecné služby využíva obec okolo tridsať ľudí. Tak ako v iných dedinách aj v Očovej pomáhajú všade tam, kde sa pomôcť dá. Obyčajne ide o ľudí, ktorí sú už dlhšiu dobu nezamestnaní a ich pracovná morálka nie je najlepšia. V Očovej to však berú prísne. Tak ako na každom inom pracovisku. „Dosť často tam chlapi fúkajú. Keď nafúka, ide momentálne domov, ba dokonca vo viacerých prípadoch sme ľudí kvôli alkoholu prepustili,“ dodáva starosta Juraj Kubiš. Nemali inú možnosť. Veď na každom pracovisku môže dôjsť k úrazu. A kto je potom zodpovedný? Nuž zamestnávateľ, v tomto prípade obec.

Miesto pre domov dôchodcov majú

Projekt na nový domov dôchodcov, ktorý by mal byť v zdravotnom stredisku je hotový. Časť budovy a celé podkrovie by patrili práve novému domovu. „Mali sme to dobre premyslené. V jednej budove je lekár a dokonca aj masér, kúsok ďalej je prádelňa... Investor nám odskočil, budeme musieť nájsť iného, ktorý by s nami do toho išiel,“ hovorí starosta. Očovský domov dôchodcov by pojal asi tridsať ľudí. Záujem oň je v obci veľký. Nemožno sa čudovať, veď poradovníky v okolitých domovoch sú poriadne dlhé. Na domov sa čaká aj niekoľko rokov. Šesť až sedemmiliónová investícia by nebola zbytočná a domov dôchodcov by spĺňal aj tie najprísnejšie kritériá.

Dôchodcovia v obci sú veľmi aktívni, v miestnej Jednote dôchodcov je organizovaných okolo stotridsať ľudí. Keď niekto počuje slovo dôchodca predstaví si človeka s paličkou. Očovskí sú však podľa starostu veľmi schopní a činorodí.

Peniaze na zateplenie nedostali

Peniaze potrebovala najmä škola. Jej stará budova je náročná na spotrebu energií. „Potrebovali sme dvadsať miliónov korún na zateplenie, no projekt na úsporu energie v škole a v škôlke nám neprešiel. Preto sme sa rozhodli, že pôjdeme do toho sami a budeme okná vymieňať po jednotlivých triedach,“ dodáva starosta Očovej. Tak ako budú k dispozícii financie. Pekne postupne... Tento rok, napriek tomu, že je iba marec, zrejme s výmenou okien ešte nezačnú. Prednosť má havarijný stav v telocvični.

Futbalistom pomáha obec a družstvo

Futbal, tenis, aerobik... To je telovýchovná jednota, na ktorú prispieva tak obec ako aj poľnohospodárske družstvo. To pomáhalo svojim autobusom, ktorým na zápasy vozili očovských futbalistov. Autobus síce po čase vyradili z prevádzky, družstvo však naďalej pomáha miestnym futbalovým hviezdam vykryť náklady na dopravu. „Spolupráca s družstvom je veľmi dobrá,“ hovorí starosta.

Nové okná na kultúrnom dome

Kultúrny dom potrebuje nové okná. Táto potreba sa ukazuje najmä v zime. Časť z nich vymenili už vlani, ďalšie budú vymieňať tento rok. V budove je aj zrkadlová sála, ktorú využíva miestna umelecká škola. Deti v nej cvičia... „Tam sú okná v katastrofálnom stave, musíme ich vymeniť. Na ne potrebujeme asi dvestotisíc korún,“ dodáva starosta. Ani potom ešte nebudú všetky okná na kultúrnom dome vymenené.

Zo starého mlyna školiace centrum

Mlyn poháňaný vodou fungoval ešte v päťdesiatych rokoch. Budova dnes patrí obci a tá sa rozhodla využiť ju a jej minulosť. Vypracovali projekt, na základe ktorého by zo starého mlyna urobili školiace centrum. Mlynské koleso by sa síce krútilo, sila vody by však už nepoháňala mlynské kamene. „Mal som tu expertov a zaoberáme sa aj myšlienkou na to, že keď sa už koleso bude krútiť môže vyrábať elektrickú energiu,“ dodáva k projektu starosta. Na starý mlyn by potrebovali osem miliónov, tie by chceli získať samozrejme z fondov. Podobne požiadala obec o peniaze aj na rekonštrukciu starého domu neďaleko obecného úradu. Z neho by chceli urobiť typický očovský sedliacky dom. Aj s kováčskou dielňou... V jednej časti domu by pritom bolo informačné centrum, pre návštevníkov a turistov. Tí do obce s bohatými tradíciami chodili a stále chodia. Ešte prednedávnom nemali šancu nájsť v obci ubytovanie, situácia sa zmenila po tom, čo otvorili Gazdovský dom. V ňom je podľa starostu do tridsať ubytovacích miest.

Milan SUJA

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 708
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 408
 3. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 293
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 601
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 011
 6. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 886
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 813
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304

Blogy SME

 1. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 2. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 3. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 4. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 5. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 6. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 7. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 8. Jano Richter: Motoristické hody tohoto víkendu - Indy500, Monako, Nordschleife24 ...
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 721
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 642
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 792
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 158
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 867
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 768
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 684
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 522
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Na ceste medzi Zvolenom a Krupinou.

Polícia hľadá svedkov nehody.


ROS 27. máj
Roman Petrík

Veľký a úprimný rozhovor s novou brankárskou posilou HKM Zvolen Romanom Petríkom.


27. máj
Slovenský štít 2022.

Štandardná príprava cvičenia trvá rok a pol.


TASR 26. máj

Mesto chce najskôr prieskum.


TASR 26. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prípadom sa zaoberá mestská polícia aj sociálne oddelenie.


27. máj

Prezident námestovského klubu je presvedčený, že na Oravu budú ostatné mužstvá spomínať len v tom dobrom.


27. máj

Festival Pohoda tento rok oslávi 25. výročie svojho založenia.


25. máj

Polícia prípady vyhodnotila ako priestupok proti majetku.


10 h

Blogy SME

 1. Helena Smihulova Laucikova: Májové snenie
 2. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 3. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 4. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 5. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 6. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 7. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 8. Jano Richter: Motoristické hody tohoto víkendu - Indy500, Monako, Nordschleife24 ...
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 721
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 642
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 792
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 158
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 867
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 768
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 684
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 522
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu