Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Predstavujeme Očovú

Najväčšia obec v okrese

Obecná rada v Očovej zasadala ešte 22. februára, o šesť dní neskôr sa na rokovaní stretlo aj obecné zastupiteľstvo. Schválilo najdôležitejší dokument a tým je rozpočet. Od začiatku roku išli na rozpočtové provizórium. Obec je oproti ostatným vo výhode, je najväčšou vo Zvolenskom okrese a má až dvetisícsedemsto obyvateľov. Možno aj viac. Niektorí Rómovia síce kúpia dom, koľkí sa však doň presťahujú nevie nikto. Rozpočet obce je takmer dvadsaťsedem miliónov, väčšinu príjmu tvoria podielové dane. „Obec nemá žiadne podnikateľské aktivity. Iba malú hospodársku činnosť, ktorá je pre chod obce nevyhnutná. Bez nich by som si to nevedel predstaviť,“ hovorí starosta Očovej Juraj Kubiš. V minulosti bol v obci podnik služieb, pravdaže väčší ako je v súčasnosti, kedy je v ňom zamestnaných šesť chlapov.

Skryť Vypnúť reklamu

Obecný majetok je najmä v budovách, Očová nemá žiadne väčšie lesy alebo iné majetky, z ktorých by mohli do rozpočtu „tiecť“ peniaze. „O budovy by sme v žiadnom prípade nechceli prísť. Využívame ich pri úveroch, za ktoré ručíme práve budovami,“ hovorí starosta. Naposledy si obec brala úver kvôli vybudovaniu chodníka na Ulici 1. mája, ktorý pokračuje aj na Ulici SNP. Ten je z väčšej časti už hotový, tento rok na ňom urobia iba drobné opravy. Ide iba po jednej strane cesty, obojstranný by bol veľmi drahý. Výstavba domov to napokon ani neumožňuje – domy sú príliš blízko cesty. Investícia do chodníka zhltla okolo štyroch miliónov korún, z nich si museli polovicu požičať. „Možno by sme zvládli aj celú štvormiliónovú investíciu z vlastných prostriedkov, nechceli sme však ísť do rizika. Ochromili by sme si ďalšiu činnosť, nič iné by sme už nemohli robiť,“ hovorí starosta Juraj Kubiš.

Skryť Vypnúť reklamu

Ochotníci majú novú divadelnú hru

Veľmi aktívni sú očovskí divadelní ochotníci. Pred niekoľkými dňami sa domácim divákom predstavili s premiérou hry Kmotor. Poslednú nedeľu ju zopakovali v repríze. „Pozval som na ňu aj kolegov z Dúbrav, Detvy, Hriňovej, no aj zo Stožku, Zvolenskej Slatiny a Lieskovca,“ dodáva starosta. Viaceré okolité obce majú vlastných ochotníkov, tie sa občas predstavia so svojimi divadelnými hrami aj v Očovej.

Kino vybavili novou premietačkou

Kým kiná v malých obciach kapú jedno za druhým, v Očovej sa rozhodli kino zachovať. „Pokračujeme ďalej,“ hovorí rozhodne starosta. Ešte nedávno stáli pred touto otázkou, keď potrebovali kúpiť novú premietačku. Tú kúpili, takže teraz by bolo nelogické kino zatvoriť. Podľa starostu je o kino v obci stále záujem, po tom čo uvažovali o zredukovaní predstavení, dostal starosta niekoľko listov od nespokojných občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Zeleň aj živý plot okolo cintorína

V rozpočte obce našla svoj priestor tentoraz aj investícia na obnovu zelene. „Kedysi mala naša obec veľmi peknú zeleň. Teraz sme vyčlenili na nákup stromov a kríkov desaťtisíc korún,“ dodáva Juraj Kubiš. Okrem obecných peňazí by chcela obec získať peniaze aj z fondov. Ak by projekt prešiel, tak by investovali oveľa viac. „Potom by sme upravili i okolie cintorína. Kedysi bol okolo cintorína kovový plot, ten však čiastočne rozkradli. Chceli by sme tam spraviť živý plot, ten už nerozkradnú,“ dodáva starosta.

Chodníky budú čistiť frézou

Zimná údržba v Očovej sa nemôže porovnávať s údržbou ciest niekde na Látkach. Napriek tomu jej venujú zvýšenú pozornosť. Ľudia žijú v osadách, žijú aj v osamotených usadlostiach... „Nemám svedomie neodhrnúť cestu k osamoteným domom, najmä keď v nich žijú starší občania,“ hovorí starosta. Tí potrebujú mať v dosahu zdravotnú starostlivosť, potrebujú cestu, po ktorej sa k nim dostane záchranka. Keby nie... „Kto bude potom zodpovedný? Asi len ja,“ dodáva Juraj Kubiš. Na zimnú údržbu využíva obec techniku poľnohospodárskeho družstva, s ktorým má zmluvu. Traktory však vyčistia iba cesty. A chodníky? O tie by sa podľa zákona mali starať občania. Každý pred svojim domom. Nie každý človek to však zvládne, veď v niektorých domoch bývajú staré ženy a je obtiažne od nich vyžadovať, aby s lopatou v ruke čistili chodník pri výdatnej snehovej nádielke. „Musíme to sami zabezpečiť a preto chceme kúpiť snehovú frézu,“ hovorí starosta.

Statik neodporučil používať telocvičňu

Veľké starosti robí starostovi školská telocvičňa, ktorá je doslova v havarijnom stave. „Napohľad je to krásna nová budova, no zrejme sa pri jej výstavbe nedodržali všetky postupy. Strecha budovy je veľmi zlá, podľa statika dokonca nevyhovujúca. Preto je v súčasnosti telocvičňa zatvorená,“ hovorí starosta Kubiš. Strechu treba zrekonštruovať aj na škôlke. Na obidve strechy potrebuje obec asi tri milióny korún. Hoci sa pokúšajú zohnať peniaze z fondov, na tieto investície vyčlenili peniaze aj v obecnom rozpočte. Aj keby im projekty oboch striech schválili, tak či tak by ich najprv museli zaplatiť zo svojich. Z fondov by dostali peniaze až neskôr. „Nemôžeme už čakať,“ zdôrazňuje starosta.

Kedysi fungovali v Očovej dve materské školy, neskôr museli jednu zrušiť. Využili ju pre čistiareň, lekáreň a prádelňu.

Keď na pracovisku nafúka, tak končí

Nezamestnanosť je niečo nad desať percent. Na malé obecné služby využíva obec okolo tridsať ľudí. Tak ako v iných dedinách aj v Očovej pomáhajú všade tam, kde sa pomôcť dá. Obyčajne ide o ľudí, ktorí sú už dlhšiu dobu nezamestnaní a ich pracovná morálka nie je najlepšia. V Očovej to však berú prísne. Tak ako na každom inom pracovisku. „Dosť často tam chlapi fúkajú. Keď nafúka, ide momentálne domov, ba dokonca vo viacerých prípadoch sme ľudí kvôli alkoholu prepustili,“ dodáva starosta Juraj Kubiš. Nemali inú možnosť. Veď na každom pracovisku môže dôjsť k úrazu. A kto je potom zodpovedný? Nuž zamestnávateľ, v tomto prípade obec.

Miesto pre domov dôchodcov majú

Projekt na nový domov dôchodcov, ktorý by mal byť v zdravotnom stredisku je hotový. Časť budovy a celé podkrovie by patrili práve novému domovu. „Mali sme to dobre premyslené. V jednej budove je lekár a dokonca aj masér, kúsok ďalej je prádelňa... Investor nám odskočil, budeme musieť nájsť iného, ktorý by s nami do toho išiel,“ hovorí starosta. Očovský domov dôchodcov by pojal asi tridsať ľudí. Záujem oň je v obci veľký. Nemožno sa čudovať, veď poradovníky v okolitých domovoch sú poriadne dlhé. Na domov sa čaká aj niekoľko rokov. Šesť až sedemmiliónová investícia by nebola zbytočná a domov dôchodcov by spĺňal aj tie najprísnejšie kritériá.

Dôchodcovia v obci sú veľmi aktívni, v miestnej Jednote dôchodcov je organizovaných okolo stotridsať ľudí. Keď niekto počuje slovo dôchodca predstaví si človeka s paličkou. Očovskí sú však podľa starostu veľmi schopní a činorodí.

Peniaze na zateplenie nedostali

Peniaze potrebovala najmä škola. Jej stará budova je náročná na spotrebu energií. „Potrebovali sme dvadsať miliónov korún na zateplenie, no projekt na úsporu energie v škole a v škôlke nám neprešiel. Preto sme sa rozhodli, že pôjdeme do toho sami a budeme okná vymieňať po jednotlivých triedach,“ dodáva starosta Očovej. Tak ako budú k dispozícii financie. Pekne postupne... Tento rok, napriek tomu, že je iba marec, zrejme s výmenou okien ešte nezačnú. Prednosť má havarijný stav v telocvični.

Futbalistom pomáha obec a družstvo

Futbal, tenis, aerobik... To je telovýchovná jednota, na ktorú prispieva tak obec ako aj poľnohospodárske družstvo. To pomáhalo svojim autobusom, ktorým na zápasy vozili očovských futbalistov. Autobus síce po čase vyradili z prevádzky, družstvo však naďalej pomáha miestnym futbalovým hviezdam vykryť náklady na dopravu. „Spolupráca s družstvom je veľmi dobrá,“ hovorí starosta.

Nové okná na kultúrnom dome

Kultúrny dom potrebuje nové okná. Táto potreba sa ukazuje najmä v zime. Časť z nich vymenili už vlani, ďalšie budú vymieňať tento rok. V budove je aj zrkadlová sála, ktorú využíva miestna umelecká škola. Deti v nej cvičia... „Tam sú okná v katastrofálnom stave, musíme ich vymeniť. Na ne potrebujeme asi dvestotisíc korún,“ dodáva starosta. Ani potom ešte nebudú všetky okná na kultúrnom dome vymenené.

Zo starého mlyna školiace centrum

Mlyn poháňaný vodou fungoval ešte v päťdesiatych rokoch. Budova dnes patrí obci a tá sa rozhodla využiť ju a jej minulosť. Vypracovali projekt, na základe ktorého by zo starého mlyna urobili školiace centrum. Mlynské koleso by sa síce krútilo, sila vody by však už nepoháňala mlynské kamene. „Mal som tu expertov a zaoberáme sa aj myšlienkou na to, že keď sa už koleso bude krútiť môže vyrábať elektrickú energiu,“ dodáva k projektu starosta. Na starý mlyn by potrebovali osem miliónov, tie by chceli získať samozrejme z fondov. Podobne požiadala obec o peniaze aj na rekonštrukciu starého domu neďaleko obecného úradu. Z neho by chceli urobiť typický očovský sedliacky dom. Aj s kováčskou dielňou... V jednej časti domu by pritom bolo informačné centrum, pre návštevníkov a turistov. Tí do obce s bohatými tradíciami chodili a stále chodia. Ešte prednedávnom nemali šancu nájsť v obci ubytovanie, situácia sa zmenila po tom, čo otvorili Gazdovský dom. V ňom je podľa starostu do tridsať ubytovacích miest.

Milan SUJA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 40 651
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 481
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 156
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 359
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 908
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 845
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 295
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 184
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 045
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 920
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Kelemen vyrovnáva na 2:2 vo vlastnom oslabení.

V nájazdoch sa presadili Nuutinen a Mikúš.

12 h
Sídlo Kronospanu vo Zvolene.

Nová výroba drevovláknitých dosiek má poskytnúť 130 nových pracovných miest.

20 h
Ilustračné foto.

Čísla už zverejnila aj Krupina a Hriňová.

23. jan
Ilustračné foto.

Účasť je oveľa nižšia, ako mesto očakávalo.

23. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

12 h

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

23. jan

Pozitivita je zatiaľ nízka.

23. jan

Na Kysuciach pokračuje celoplošné testovanie.

23. jan

Už ste čítali?