Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Predstavujeme Terany

Nezamestnanosť - problém číslo jeden!

Štyridsaťsedem nezamestnaných pracuje pre obec

Oficiálne je nezamestnanosť v obci na úrovni 33,3 percenta. Skutočnosť je však ešte horšia, viacerých vyradili z evidencie úradu práce, pretože s úradom nespolupracovali. „Buď sa nechodili hlásiť na úrad práce alebo neodrobili na malých obecných službách potrebný počet hodín,“ hovorí starostka Terian Iveta Gajdošová. Na malých obecných službách zamestnáva štyridsaťsedem nezamestnaných. Zatiaľ majú dohodu do 30. apríla, podľa starostky sa to zrejme predĺži. Napokon v obci ich prácu vidieť. „Je krajšia a čistejšia,“ konštatuje starostka Gajdošová. Okrem nezamestnaných zamestnala obec dvoch absolventov. Nezamestnaní musia týždenne odrobiť dvanásť hodín, absolventi pracujú každý deň. Absolventská prax im končí tiež koncom apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezamestnaných v zime využívali najmä na zimnú údržbu. Veď obec má mnoho svojich ciest či už s pevným asfaltovým povrchom alebo poľných. „Tie tiež musíme sprístupňovať,“ hovorí starostka. Koľkokrát nie sú ani na mapách zakreslené ako cesty. Ľudia ich však potrebujú, sú prístupom k chatám, pozemkom, záhradkám... Nezamestnaní v obci pracujú počas celého roka. Buď čistia obec alebo sa starajú o zeleň, prípadne robia drobné opravy. Vlani opravovali múrik okolo cintorína, tento rok ho dokončia a navyše sa pustia do stavby garáže pri obecnom úrade.

Pre deti postavili novú škôlku

Školu Terany už dávno nemajú. Problémy však mali aj so škôlkou. Obec nemá dostatok detí. Zo sedemstodvadsať sedem obyvateľov je takmer tristo dôchodcov. Vysoký počet je spôsobený domovom dôchodcov, v ktorom žije osemdesiat obyvateľov. Škôlku zdedila obec od štátu. „Veľmi zlú škôlku,“ spresňuje starostka a dodáva: „Preto sme postavili novú z vlastných prostriedkov.“ Pár metrov od starej budovy škôlky vyrástla nová, ktorá už spĺňa nároky hygienikov. A nielen ich! Milión dvestotisíc korún z obecného rozpočtu nebolo zbytočne vyhodenými peniazmi. Škôlku v Teranoch teraz dávajú za príklad iným obciam. Prísne kritériá na kuchyňu či sociálne zariadenia nie sú v nej žiadnym problémom. Podmienkou je napríklad aj to, aby stena z triedy do kúpelne a sociálnych zariadení bola priehľadná. Aby učiteľky videli vždy na deti. Stará budova škôlky, ktorá je z drevotriesky, stále stojí na svojom mieste. Pre deti nebola vhodná no obec ju prenajala na podnikateľské účely – je z nej súkromná predajňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesty, chodníky, autobusové zastávky...

Ešte v júli minulého roka podala obec na VÚC projekt rekonštrukcie miestnych ciest. Podobne ako takmer všetky obce v okrese. Na cesty potrebujú okolo dvadsať miliónov, veď už niekoľko desaťročí sa s nimi takmer nič nerobilo. Niektoré potrebujú väčšie, niektoré menšie opravy. Kým niekde postačí zaplátať diery, iné si vyžadujú úplne nový asfaltový povrch, odvodnenie a tiež chodníky. Popri tom treba urobiť nové autobusové zastávky ako aj malé námestie. V minulosti sa obec pustila sama do budovania chodníkov, tisícdvesto metrov dlhý chodník vyšiel obec na viac ako tri milióny korún. Okrem tohto by nový povrch potrebovali všetky ostatné chodníky. Či už asfaltový alebo zo zámkovej dlažby.

Skryť Vypnúť reklamu

Za robotou do Dudiniec alebo do Krupiny

Vysoká nezamestnanosť je dôsledkom nedostatku pracovných príležitostí. V obci niet väčšieho zamestnávateľa. Veľa ľudí dochádza do Dudiniec, no aj do Krupiny. Niektorí pracujú v miestnom domove dôchodcov. Autobusové spoje nie sú z obce zlé, podľa starostky bolo lepšie, kým fungovalo spojenie železničné. „Veľa ľudí cestovalo, najmä do Krupiny, vlakom. Teraz chodia svojimi autami. Vyjde ich to lacnejšie ako autobusom, ak sa dvaja traja poskladajú na benzín,“ hovorí starostka.

Prešli na separovaný zber a ušetrili

Obyvatelia Terian platia za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu menej ako vlani. „Odpad triedime, vlastne neustále ľudí učíme ako triediť odpad,“ spresňuje starostka. Podľa nej oveľa menej peňazí vynaložia teraz na skladovanie a vývoz odpadu. Rodiny dostávajú igelitové vrecia na plastové fľaše a tetrapaky, okrem toho je v obci sedem kontajnerov na sklo. Približne raz za tri mesiace vykupujú v obci papier. Ľudia zaň dostanú buď peniaze alebo toaletný papier či hygienické vreckovky. Triedenie spôsobuje, že do košov ide menej odpadu, aj štvorčlenná rodina má vraj niekedy problém naplniť klasickú „kuka“ nádobu. Poplatok za odpad je dvesto korún na hlavu. Vlani to bolo ešte dvestopäťdesiat korún.

Zamestnanie pre invalidov

Ľudia na čiastočnom invalidnom dôchodku sú poväčšine tiež doma. Nikde nepracujú... „Štát za nich platil odvody a preto sa dali z evidencie vyradiť. Teraz sa pôjdu určite prihlásiť, pretože vláda vyčlenila nejaké peniaze na podporu zamestnávania invalidov,“ dodáva starostka. Je presvedčená, že sa nájdu viacerí zamestnávatelia, pretože je to pre nich výhodné. Organizácie, ktoré majú viac ako dvadsať zamestnancov, musia zamestnávať aj postihnutých ľudí. Viacerí však doteraz radšej platili pokuty. Teraz sa situácia mení. Nielenže nebudú musieť platiť pokutu, navyše dostanú od štátu peniaze.

Telovýchovná jednota oslavuje štvrťstoročie

Telovýchovná jednota je na deväťdesiatpäť percent financovaná obcou. Tento rok oslavuje dvadsiate piate výročie založenia, čo sa nezaobíde bez menšej oslavy. Telovýchovná jednota v obci to sú futbalisti. Ako sa im podľa starostky darí? „No darí... Chceli by postúpiť o triedu vyššie,“ hovorí starostka a v jej hlase cítiť menšiu obavu. Veď teraz dáva obec do futbalu sedemdesiattisíc korún ročne, po postupe by to bolo rozhodne viac. Veď vo vyššej súťaži by museli mať popri mužstve mužov aj žiacke mužstvo. Oslavy štvrťstoročia zrejme spoja s júnovým turnajom starých pánov, na ktorom sa zúčastní niekoľko známych futbalových mužstiev. Napríklad Banská Bystrica či Rusovce...

Na kanalizáciu potrebujú tridsať miliónov

Terany majú viac ako stopäťdesiat domov. Nie všetky majú žumpy. Veľa domov má takzvané trativody. „Najmä staré domy... Vtedy ešte neplatil zákon, že pri dome musí byť žumpa. Viaceré nové majú žumpy nevyhovujúce, preto sme sa rozhodli vybudovať kanalizáciu,“ hovorí starostka Terian. Spolu s poslancami zastupiteľstva robí na príprave už štyri roky. Za projekty zaplatili dvestotisíc korún, ktoré spolu so žiadosťou podali na ministerstve životného prostredia. Kanalizácia všetkých domov v Teranoch nie je lacná záležitosť, podľa projektu by na ňu potrebovali tridsať miliónov korún. A to by nestavali ani vlastnú čističku odpadových vôd, využili by, už existujúcu v susedných Dudinciach. Veď od posledného domu v Teranoch k prvému v Dudinciach nie je ani kilometer. Ak sa úradníci na ministerstve rozhodnú kladne a projekt kanalizácie obci „priklepnú“ bude musieť zaplatiť päť percent z celkovej sumy. „Tieto peniaze sme už vyčlenili v rozpočte. Aj keby sme ich nemali, nie je pre nás problém zobrať si úver a neskôr ho splácať,“ dodáva starostka. Kanalizácia je jednoznačne prioritou. Rozhodnúť by sa malo do troch mesiacov. Ak by s budovaním začali ešte tento rok, nestihli by ju urobiť v celej obci. Keďže ide o tlakovú kanalizáciu, nepotrebujú kopať až tak veľa. Všetko však pôjde záhradami, kde sa nedá vždy použiť ťažká technika.

Dve koruny denne na stravu

Škôlka v Teranoch je naplnená na sto percent. „Navštevuje ju dvadsaťdva detí. Viac by sme ani nemohli zobrať,“ hovorí starostka. Počet je ovplyvnený aj tým, že štrnásť detí je zo sociálne slabých rodín a stravu majú za dve koruny. Samozrejme denne! Zvyšok platí rovnako. Zákon totiž určuje, že ak je počet detí zo sociálne slabých rodín väčší ako päťdesiat percent, dostávajú príspevok na stravu od štátu všetci. Preto ten nebývalý záujem o škôlku. Kto by si dieťa nedal do škôlky, keď za stravu platí štyridsať korún do mesiaca. Deti ktoré nie sú zo sociálne slabých rodín platia okrem stravného ešte päťdesiatkorunový poplatok za škôlku. Plnú škôlku budú mať v Teranoch zrejme dovtedy, kým bude strava za dve koruny. Ak by mali rodičia platiť plnú hodnotu stravnej jednotky, čiže 28 korún na deň, viacerí by si to zrejme rozmysleli.

Peniaze od štátu na prevádzku škôlky sú podľa starostky nepostačujúce. Hore išli ceny za energie, stúpli aj platy učiteľom. „Ak chceme škôlku mať, musíme na ňu doplácať z vlastných peňazí,“ dodáva.

Milan SUJA

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 3. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 5. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 7. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 8. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 4. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 5. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 6. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 7. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 8. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 9. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 10. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 371
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 839
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 398
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 475
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 463
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 328
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 318
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 261
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 051
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 721
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Pivkári na M SR

Obzretie za slovenským šampionátom v malom futbale.


a 1 ďalší 18 h
Po údere guľového blesku do domu v Detve.

O udalosti informovali hasiči.


19 h
Na zvolenskej priehrade našli utopenú ženu.

Žene už záchranári nemohli pomôcť.


31. júl
Ilustračné foto.

Premávku na R1 usmerňuje polícia.


31. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Žene už záchranári nemohli pomôcť.


31. júl

O udalosti informovali hasiči.


19 h

Po ťažko zraneného Milana priletel záchranársky vrtuľník, zdravotníci bojovali o jeho život viac ako hodinu.


14 h

Slovenskom sa ženú búrky.


19 h

Už ste čítali?