Traja chlapci žijú v rôznych kútoch Slovenska. Nespája ich rodinné príbuzenstvo ani kamarátstvo, no spája ich bremeno ťažkého zdravotného postihnutia. Detská mozgová obrna ich pripútala k invalidnému vozíku. Spoločnú však majú aj vášeň k hokeju.
V jednej zo zvolenských reštaurácií sa rozpútal ostrý boj v stolnom hokeji. Cieľová prémia? Pocit, že sna sa možno dotknúť.
Traja chlapci žijú v rôznych kútoch Slovenska. Nespája ich rodinné príbuzenstvo ani kamarátstvo, no spája ich bremeno ťažkého zdravotného postihnutia. Detská mozgová obrna ich pripútala k invalidnému vozíku. Spoločnú však majú aj vášeň k hokeju.
Choré a postihnuté deti nosia v srdciach veľa túžob. Napriek tomu, že ich možnosti okliešťuje vlastné telo, chcú lietať, šoférovať, vidieť naživo svoje idoly... Potrebujú vedieť, že snaha a vôľa čosi dosiahnuť sú najlepšou terapiou. Projekt splnených snov Zlatá rybka Evo umožňuje deťom vysloviť tajné želanie. Snom Maťka, Alana a Vendelína bol stretnúť sa s gólmanom Jánom Lašákom.
V jednej zo zvolenských reštaurácií sa minulý utorok rozpútal ostrý boj v stolnom hokeji. Prišli chlapci – a prišiel aj ich brankársky idol, s ktorým si, hoci nie na ozajstnom ľade, zahrali. Zlatá rybka plní rôzne želania. Prvá skupinka detí si svoj sen vychutnala na ranči v oravskej prírode. Jazda na koňoch bola pre deti s detskou mozgovou obrnou výbornou terapiou.
„Projekt je určený pre deti od 5 do 14 rokov. Nie sú limitácie na diagnózy, odborníci posúdia, čo dieťa môže zvládnuť,“ informuje nás hovorkyňa organizátora projektu Kristína Felová. Deti nedostanú počítač, laptop, ani bicykel. Ich výhrou je zážitok.
„Nazvali ma veľvyslancom detí,“ konštatuje odborný garant projektu, detský kardiológ prof. Jaroslav Siman. „Pre deti je splnenie ich sna pamiatkou na celý život. Zažijú okamihy, o ktorých ani nemali predstavu, žeby sa mohli udiať. Prihlásili sa stovky detí, mnohé listy sme vyradili pre materiálne alebo nerealizovateľné požiadavky. Aj postihnutie je istým limitom, dieťa svoj sen musí zdravotne zvládnuť. Stretnutie s Jankom Lašákom, to je pre deti zážitok z hry s ich idolom, ale najmä kontakt, rozhovor... Na ranči na Orave sme zas žasli nad tým, ako a s akou radosťou dokážu málo pohyblivé deti s detskou mozgovou obrnou jazdiť na koni.“
Profesor Siman je garantom projektu vďaka renomé v oblasti kardiochirurgie. „Celý život som operoval deti. V tejto oblasti som dosť známy, aj cez operáciu siamských dvojčiat. Rád som prijal ponuku zviditeľniť dobrú vec.“
Gólman Ján Lašák to vidí podobne: „Známi ľudia môžu svojou tvárou a menom spropagovať takéto projekty. Ak ide o deti, nemám nad čím uvažovať. Sám mám dve, šťastie detí je najväčšou prioritou.“
Škála detských želaní nemá hranice. Deti túžia lietať, jazdiť rallye, stretnúť sa s hviezdami športu, šoubiznisu... Od polovice októbra prišlo na adresu organizátora približne osemsto žiadostí, ktoré prešli sitom výberu. Kritériom bol vek, želanie a posúdenie z medicínskeho hľadiska. „Dostávame listy od rodičov, od detí, v mnohých sú krásne kresby. Všetky sú výnimočné. V jednom bolo prianie stretnúť sa s ozajstnou ježibabou v ozajstnej perníkovej chalúpke. To sa nedá!, povedali sme si. A potom sme niečo vymysleli. Dieťa bude priamym aktérom hry v bratislavskom bábkovom divadle. Ostatné deti pozveme ako divákov,“ dodáva Kristína Félová.
Pre skupinu ďalších detí je na dosah let ponad Vysoké Tatry... „Tiež som inklinoval k lietaniu,“ zaspomínal si profesor Siman. „Podarilo sa mi niekoľko letov vetroňom, potom som šiel na štúdiá a snu o lietaní bol koniec. Letel som odvtedy veľakrát, ale už iba ako pasažier.“
Jano Lašák s chlapcami prehral 4:7, čo bol pre nich ďalší bonus. Top hviezdami boli v ten deň chalani na vozíkoch, no s úžasnou radosťou zo života. Vystrojili sa do hokejových dresov, do prílb a okrem autogramu svojho idolu si odnášali zážitok väčší ako majstrovské zlato. Pocit, že sna sa možno dotknúť.
Jaroslava BADÁNIOVÁ