Zvolen - Smrť bezdomovkyne prinútila mesto promptne konať. Pred dvoma týždňami sprístupnili ľuďom bez strechy nad hlavou trojizbový byt so samostatným vchodom v bytovke Pod Strážami, kde majú k dispozícii aj postele s paplónmi a vankúšmi. Viceprimátor Vladimír Šedo sa domnieva, že mesto sa zobudilo neskoro. „Každý rok len konštatujeme, že treba niečo urobiť. Ak nezačneme, koncom roka nás čakajú rovnaké problémy. S ubytovacími kapacitami pre týchto ľudí nepočíta ani nedávno pripravená sociálna koncepcia mesta. Peniaze na zriadenie priestorov pre týchto ľudí môžeme získať aj z európskeho sociálneho fondu. Už by sme nemali dopustiť, aby na území Zvolena niekto zamrzol, pre mesto je to nedôstojné,“ skonštatoval. Rovnaký názor majú aj poslanci Jozef Ježík, Alexander Vágner či Ružena Babicová.
Podľa náčelníka mestskej polície Juraja Družbackého, v provizórnom útulku v bytovke Pod Strážami je každý deň ubytovaných okolo 20 ľudí. „Na území Zvolena žije približne 50 bezdomovcov. Tridsiati, ktorí žijú v podzemí, kadiaľ prechádzajú teplovodné potrubia, sa vyjadrili, že útulok nepotrebujú, pretože tam majú vyše 50-stupňové teploty.“ Ostatní možnosť dočasného prístrešku privítali.
Bytovka Pod Strážami patrí Doprastavu, ktorý ju chce späť. Mesto ju má v prenájme do konca júna t. r. Od Doprastavu ju chcelo odkúpiť, komisia financií pri mestskom zastupiteľstve však s 9-miliónovou predajnou cenou nesúhlasila. Mesto pripravuje prestavbu objektu bývalej II. základnej školy na byty nižšieho štandardu, kde chce presťahovať nájomníkov z tejto bytovky. Pre tých, ktorí za nájom neplatia, sú ich približne dve tretiny, chce zriadiť prístrešok v areáli Belákovho domu na Balkáne vo forme unimobuniek s prípojkou na elektrinu či kanalizáciu. Je zrejmé, že do konca júna to nestihne. Kam presťahujú nájomníkov od júla, to primátor Miroslav Kusein zatiaľ nevie, vyslovil však presvedčenie, že mesto dovtedy riešenie určite nájde.
(moj)
Poslanec Vágner zaplatil bezdomovcovi pobyt v ubytovni
Poslanec mestského zastupiteľstva Alexander Vágner zaplatil bezdomovcovi nocľah v ubytovni. Túto skutočnosť nám prezradil viceprimátor Zvolena Vladimír Šedo. Poslanec sa chcel takto zavďačiť bezdomovcovi, ktorý mu pravidelne upratuje okolo domu. „Zaplatil som mu ubytovňu na dva týždne, no nebol tam dlho, len pár dní. Keď mesto pre nich zriadilo provizórny byt v bytovke Pod Strážami, odišiel tam hneď na druhý deň po jeho sprístupnení.“ So zúfalcami, ktorí sa nemajú kam uchýliť a ani dať čo do úst, má poslanec bohaté skúsenosti. Má kanceláriu v blízkosti ich provizórneho domova. „Keď prišla zima, požičal som im náradie, aby sa ponúkli obchodníkom, že im rozbijú ľad pred objektmi. Chcel som im takto pomôcť, aby si zarobili aspoň pár korún, no vrátili sa so slovami, že obchodníci o takúto službu nemajú záujem, vraj na jar sa ľad na chodníkoch roztopí,“ uviedol A. Vágner.
(moj)
Zlatopotočania protestujú, nechcú byty nižšieho štandardu
V júli chce mesto začať s prestavbou bývalej II. základnej školy na Sokolskej ulici na Zlatom potoku na byty nižšieho štandardu. V objekte počíta so 43 bytmi. Náklady na prestavbu vyčíslilo na necelých 17,5 milióna korún. Rekonštrukcia má byť ukončená v novembri budúceho roku. Do bytov chce presťahovať nájomníkov z bytovky Pod Strážou, ktorí nemajú voči mestu dlhy na nájomnom. Zlatopotočania však protestujú, nechcú tam byty nižšieho štandardu. Podľa poslankyne Jany Babicovej majú obavy, že sa z lokality stane ďalší Balkán. Primátor Kusein tvrdí, nemajú sa čoho báť. „Je to ťažké, kdekoľvek chceme niečo podobné zriadiť, ľudia začnú protestovať. Pod Strážou nikomu neprekážali, bytovku však musíme vrátiť a riešenie hľadať vo vlastných objektoch. V bytoch však budú bývať ľudia, ktorí majú príjem a budú za nájom platiť, nie ťažko zvládnuteľná skupina našich občanov.“ Niektorí poslanci navrhujú, aby tieto byty nenazývali bytmi nižšieho štandardu. Doterajší obyvatelia by prestavbu školy možno nevnímali s obavami. Mesto na byty nižšieho štandardu môže získať nenávratnú štátnu dotáciu 80 percent z finančných nákladov, kým na výstavbu štandardných nájomných bytov je to iba 30 %, preto oficiálne pomenovanie zmeniť nemôže.
(moj)