„V Banskej Bystrici stojí cestovné v MHD len 10 korún a vo Zvolene 12! Ako je to možné, keď mestskú hromadnú dopravu v obidvoch mestách prevádzkuje tá istá spoločnosť SAD Zvolen?“ rozčuľovala sa pani, ktorá nás oslovila na autobusovej zastávke na Sekieri, dodajúc, že niektoré, najmä raňajšie spoje vymeškávajú, pretože „sadka“ posilňuje dopravu v Banskej Bystrici.
Riaditeľ dopravy zvolenskej SAD Milan Chabada súvis medzi mestami vylučuje. „Terajšia tarifa v Banskej Bystrici je len dočasná,“ hovorí. „Od 1. februára bude o dve koruny drahšia ako je vo Zvolene, to znamená na úrovni 14 korún. Pred rokom cestovali v Banskej Bystrici za 15 korún, teraz to budú mať o korunu lacnejšie. Akciou za lacnejší lístok sme im chceli vykompenzovať problémy s dopravou v súvislosti s prechodom prevádzky na našu spoločnosť a so zavádzaním nových čipových kariet a cestovného poriadku.“
Zmenu prevádzkovateľa v Banskej Bystrici sprevádzali začiatkom roka veľké problémy. Aj cez pracovné dni spoje jazdili podľa víkendového cestovného poriadku, pretože SAD Zvolen nemala dostatok vozidiel, banskobystrická SAD jej ich neodovzdala. Zvolenská SAD si chýbajúce autobusy požičala od iných dopravcov, preto M. Chabada súvis s prípadným meškaním alebo vynechaním spoju MHD vo Zvolene odmieta. „Mali sme problémy v pondelok, keď nastali extrémne mínusové teploty, kým ešte v piatok boli plusové,“ pripúšťa.
Pondelkové mrazy prebrali z ranných driemot všetkých, ktorí na autobusových zastávkach čakali na spoj zo sídliska Sekier a Zlatý potok. Niektorí tu museli stáť aj hodinu. Jeden spoj nepremával a keď konečne prišiel druhý, nepodarilo sa do neho „napchať“ všetkým. Napriek tomu, že vodič pasažierov nabádal, aby postúpili do zadnej časti vozidla, nedalo sa v ňom už ani pohnúť. Skrehnutí cestujúci sa počas cesty aspoň trochu navzájom zahriali vlastnými telami. „Žeby výpadok autobusov v Banskej Bystrici ovplyvnil aj zvolenskú mestskú hromadnú dopravu?“ kládli si otázku a nešetrili ani nadávkami, že chýbajúce autobusy určite premávajú v uliciach Bystrice. „S presunom autobusov do Banskej Bystrice nemá pondelkový výpadok nič spoločné,“ povedal nám M. Chabada. „Ráno sme vypravili zo závodu všetky vozidlá, ale vyskytli sa na nich poruchy. Zamŕzali vzduchové systémy a došlo na nich aj k poruchám chladiaceho systému. Vozidlá sme vo štvrtok odparkovali pri plusových teplotách, ale počas víkendu prišlo silné ochladenie, ktoré pri týchto typoch vozidiel zapríčinilo technické problémy.“ Hoci v pondelok ráno „haprovalo“ viacero autobusov, prepravca ich v priebehu dňa nahradil záložnými vozidlami a dopravu v meste obnovil podľa cestovného poriadku. „Ak niektorý spoj vynechal v iný deň, muselo to byť pre technickú poruchu, aby som sa však mohol vyjadriť konkrétne, musel by som vedieť, ktorý spoj nešiel, aby som to mohol preveriť. Vo Zvolene však naďalej jazdia tie isté spoje ako predtým, takže fakt, že od začiatku roku prevádzkujeme aj dopravu v Banskej Bystrici, nemá na zvolenskú MHD žiadny vplyv.“
(schv, moj)