Kováčovská desiatka: Keď prvý v cieli nie je víťazom

Počas sviatočnej soboty sa uskutočnil už 33. ročník behu Kováčovská desiatka.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Miloš Masarik)

KOVÁČOVÁ. Preteky sa konali sa veľmi priaznivého slnečného počasia, aj keď na premrznutej krosovej trati, na ktorú vybehlo rekordných 230 bežcov z celého Slovenska, ale aj Poľska. A tým bol prekonaný účastnícky rekord z minulého ročníka, kedy sa na pretekoch zúčastnilo 174 bežcov.

Prečítajte si tiež: Beh na Pustý hrad dal bodku za Zvolenskou bežeckou ligou, na trať vybehlo 201 účastníkov Čítajte

Na náročnú členitú trať s 300 metrovým prevýšením, ktorá viedla z futbalového štadióna najprv asfaltovou cestou cez kúpele až do lesoparku nad obcou s cieľom opäť na štadióne, sa vydalo 171 mužov v štyroch a 59 žien vo dvoch kategóriách. Traťový rekord u žien časom 42:50 minút Kataríny Labašovej (Košice) bol prekonaný po výbornom výkone nestarnúcej Ivety Furákovej (Svetielko nádeje) časom viac ako 2 minúty lepším (40:36,6 min.). Nástrahy trate zvládli a preteky dokončili všetci bežci.

Organizátori pod vedením Zuzany Mikulovej pripravili kvalitné preteky.Už tradične boli ocenení aj najstarší pretekár, ktorým bol 75-ročný Ján Demeter z Veľkého Krtíša, ale aj najmladší. Tým sa stal iba 6-ročný Zvolenčan Peter Korpáš. Prganizátori nezabudli oceniť ani najlepšieho Kováčana, ktorým sa stal Jozef Mitter.

„Som rád, že si bežci nachádzajú každoročne cestu na Kováčovú. V tomto roku bol termín konania desiatky spojený aj s výročím nežne revolúcie. Som rád, že beh sa koná symbolicky práve v tento deň. Teším sa z rekordnej účasti. Každá akcia, ktorá prispeje k propagácii obce za takejto účasti je skvelá a dúfam, že sme pripravili kvalitné preteky pre spokojnosť pretekárov i návštevníkov,“ poznamenal starosta Kováčovej Ján Izrael, ktorý podujatie odštartoval.

Prečítajte si tiež: Majsterka sveta Hrašková: Ešte je veľká časť práce predo mnou. Dúfam, že je to len začiatok Čítajte

V kategórii do 20 rokov dominoval Rakytovčan Matej Gregor, v hlavnej mužskej kategórii do mužov 40 rokov v dramatickom finiši prvého časomiera zachytila Miroslava Hraška zo Zolnej, aj keď opticky bol prvý v cieli Poliak Andrzej Dlugosz. Poliak však mal čip uchytený na opačnej nohe a prehral o menej ako desatinu sekundy. Tretí skončil o viac ako minútu Tomáš Kubej z klubu ŠK Muránska Dlhá Lúka. V kategórii mužov do 60 rokov si prvenstvo odniesol Hrachovčan Ján Pockľan. V najstaršej kategórii mužov nad 60 rokov zvíťazil s prehľadom Milan Libo (Biatlon Vyhne).

V kategórii žien do 30 rokov zvíťazila Petra Fašungová z Prievidze skoro o 5 minút pred Nikoletou Gregáňovou (Run for fan). V kategórii žien nad 30 rokov dominovala v novom traťovom rekorde v drese Svetielka nádeje Iveta Furáková v lepšom čase ako tridsiatničky.

Autor: mim, sč