Zvolen – V roku 1988 na Drevárskej fakulte vtedajšej Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene vznikol odbor Priemyselný dizajn nábytku. Za sedem rokov sa vyprofiloval na samostatnú Katedru dizajnu nábytku a drevárskych výrobkov súčasnej Technickej univerzity. „Máme dva odbory,“ informoval nás vedúci katedry Pavol Joščák. „V päťročnom inžinierskom štúdiu je v každom ročníku okolo dvadsať študentov, v trojročnom bakalárskom je to celkom asi 75 ľudí. Záujem je asi trikrát väčší. Čo sa týka chlapcov a dievčat, je to zhruba jedna k jednej a ani sa nedá jednoznačne povedať, kto má väčší technický a kto výtvarný talent.“
Vedúci výtvarného oddelenia katedry Peter KOŽUŠKO v ateliéri s mladými dizajnérmi. Foto: cky
Pavol Joščák si pochvaľuje dobrú spoluprácu so zvolenskou drevárskou priemyslovkou, rozvíja sa aj spolupráca so zahraničnými univerzitami podobného zamerania. „V rámci programu Sokrates – Erasmus bol u nás študent z francúzskeho Cluny, teraz je tam naša študentka a u nás zase študent z Technickej univerzity Drážďany, ktorý sa chce zdokonaliť predovšetkým v technickom spracovaní dreva. Výsledkom dobrej práce našich študentov sú ich úspechy na domácich a medzinárodných súťažiach, ako je súťaž nemeckej firmy Hettich, súťaž Mladý obal v Českej republike, Cena profesora Vilhana na Fakulte architektúry STU v Bratislave a podobne. Dobrá je spolupráca našej katedry s nábytkárskymi firmami, najmä pri príprave diplomových prác.“
Od rozprávkových motívov
k reálnemu svetu
Význam tejto spolupráce podčiarkol aj Peter Kožuško, vedúci výtvarného oddelenia katedry, ktorý nedávno pripravoval tematickú výstavu v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene. „Verejnosť mohla vidieť, ako sa uberá celý proces od výtvarnej kreácie cez konštrukciu, technológiu, dizajn až po konkrétny výrobok,“ hovorí na margo výstavy P. Kožuško. „Naši študenti sú veľmi kreatívni. Od hravej formy, pri ktorej nachádzajú inšpiráciu v prírode, v rôznych krajinách, ba i v rozprávkových motívoch, prechádzajú do reálneho sveta. Vzhľadom na to, že v múzeu je málo miesta, museli sme urobiť úzky výber. Naviac niektoré práce pripravujeme na výstavy do zahraničia.“
Od návrhu do uplatnenia v praxi je dlhá cesta. Práve tu sú dôležité kontakty s firmami a projekčnými kanceláriami. „Po našich študentoch je veľký dopyt doma i v zahraničí,“ povedal nám Pavol Joščák. Hoci nie všetky prototypy sa nakoniec dostanú ako hotové výrobky k spotrebiteľovi, sú mnohé, ktoré – po „ošetrení“ majetkovo-právnom z hľadiska autorstva – budeme môcť vidieť vo výkladoch nábytkárskych obchodov.
Jozef SLIACKY